„Ponad 160 wypadków”. MPK Poznań z ważną kampanią

„3maj się i bądź bezpieczny” to już trzecia odsłona wspólnej kampanii MPK Poznań oraz Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. Jej celem jest zwrócenie uwagi na to, że w trakcie podróży autobusami oraz tramwajami istotne jest trzymanie się uchwytów lub poręczy.

W 2021 r. rozpoczęła się kampania przypominająca, że pieszy wchodzący na przejście nie ma pierwszeństwa przed tramwajem, zaś w kolejnym roku MPK Poznań skupiło się na drodze hamowania tramwaju i skutkach zderzeń tramwajów i samochodów. Z kolei tegoroczna edycja ma zachęcić pasażerów do przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z usług komunikacji miejskiej.

Jak informuje MPK Poznań, co roku dochodzi do wielu przypadków przewrócenia się pasażerów w pojazdach komunikacji miejskiej, co najczęściej związane jest z koniecznością wdrożenia przez prowadzącego pojazd nagłego hamowania. W tramwajach i autobusach odnotowano w ubiegłym roku ponad 160 tego typu zdarzeń. Zwykle takie sytuacje kończą się jedynie siniakiem, choć zdarzają się również poważniejsze urazy.

– Trzymanie się uchwytów i poręczy jest kluczowe dla bezpieczeństwa podróżnych – przekonywał Krzysztof Dostatni, prezes zarządu MPK Poznań. – Może ono uchronić przed poważnymi urazami w sytuacji, gdy prowadzący pojazd jest zmuszony do gwałtownego hamowania. Pamiętajmy, że nagłe hamowanie jest nagłe i nie mogą go przewidzieć motorniczy i kierowcy – dodał.

MPK Poznań przypomina pasażerom o bezpieczeństwie

Zgodnie z przepisami Zarządu Transportu Miejskiego (ZTM) w Poznaniu, podczas jazdy tramwajem lub autobusem należy trzymać się poręczy lub uchwytów. Przypominają o tym piktogramy umieszczone we wszystkich pojazdach. Rozpoczęta kampania ma wzmocnić ten przekaz.

– Nie warto ryzykować jazdy bez trzymanki – przekonywała asp. Anna Bręk, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. – Dla własnego bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa współpasażerów zawsze należy trzymać się poręczy lub uchwytów. Pojazd może nagle ruszyć lub zahamować. W takiej sytuacji wystarczy niewielkie szarpnięcie, aby wpaść na współpasażera. To najlepsza z możliwych opcji, która kończy się po prostu przeprosinami. Czasami jednak gwałtowne hamowanie może dla pasażera skończyć się bolesnym upadkiem i urazem głowy, złamaniem lub innymi poważnymi obrażeniami – dodała.

Tramwaj promujący kampanię „3maj się i bądź bezpieczny” będzie dzisiaj można spotkać na trasie linii nr 5. W pozostałe dni można go śledzić, wpisując w aplikacjach numer boczny 450.

Zobacz też: Brakuje ratowników, kierowców, medyków i chemików. Straż pożarna ma wakaty do obsadzenia

1

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl