Polska potęgą w produkcji aut elektrycznych. O tym rozmawiają dziś w Poznaniu

– Branża motoryzacyjna odpowiada już za aż 13 proc. naszego eksportu i 8 proc. PKB – mówił Jacek Tomczak sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii podczas otwarcia w Poznaniu Kongresu MOVE – International Mobility Congress. Czy motoryzacja stanie się jeszcze większym kołem zamachowym dla naszej gospodarki?

To jedno z najważniejszych w Polsce spotkań poświęconych rozwojowi elektromobilności.

– Motoryzacja na świecie się zmienia. Jeszcze sześć lat temu zastanawialiśmy się, czy elektromobilność jest tymczasową modą. Dziś już doskonale wiemy, że samochody elektryczne są naszą codziennością – tymi słowami przywitał gości gospodarz kongresu Tomasz Kobierski prezes zarządu Grupy MTP.

fot. Marek Jerzak

O tym, że możemy być prawdziwą europejską potęgą elektromobilności przekonany jest goszczący na kongresie MOVE Dariusz Wieczorek Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. By tak się stało musimy spełnić jednak pewne warunki. Jednym z najważniejszych jest zapewnienie odpowiednio wykształconych kadr.

– Stoimy przed dużą szansą. Niebawem otrzymamy duże środki z KPO na transformację energetyczną. To pozwoli nam rozwijać także elektromobilność – mówił podczas otwarcie kongresu MOVE w Poznaniu minister Wieczorek.

– Polska już teraz jest otwarta na to, by inwestować w branżę motoryzacyjną. Niezbędne są do tego wykształcone kadry. Mamy już jednak świetne zaplecze w postaci instytutów badawczych i uczelni – zaznaczył minister.

Tematami tegorocznego kongresu MOVE są największe wyzwania w elektromobilności w Polsce, inwestycje przemysłowe w branży samochodowej czy też zielony transport drogowy. Eksperci rozmawiać będą o aktualnych trendach i strategiach rozwoju branży motoryzacyjnej przy uwzględnieniu kluczowej roli sektora energetycznego. Kongresowi towarzyszą Targi Poznań Motor Show. Największa motoryzacyjna impreza w naszej części Europy.

Fot. Marek Jerzak

Czytaj też: „To wygląda jak złomowisko”. Jak parkujemy hulajnogi?

Marek Jerzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl