Polscy strażacy mistrzami świata na zawodach w USA. Pierwsze miejsce zajął Wielkopolanin

Reprezentacja Polski na zawodach w Stanach Zjednoczonych zjadła konkurencje. Polacy strażacy zgarnęli łącznie 3 tytuły mistrzów świata oraz 2 vice mistrzów. W głównej kategorii wygrał strażak z Wielkopolski, Adam Spychała.

OGROMNA KONKURENCJA

Firefighter Combat Challange to zawody na najlepszego strażaka na świecie. W tym roku odbywały się one w miejscowości Sandy w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych. Do rywalizacji przystąpiło 450 śmiałków. Polska miała tam swoją silną reprezentację. W jej szeregach stanął między innymi strażak z Ostrowa Wielkopolskiego, młodszy kapitan Adam Spychała.

5 DNI, 5 WYZWAŃ

Zawody trwały 5 dni. Strażacy mierzyli się ze sobą w kategoriach, takich jak wspinaczka z pakietem wężowym po schodach na 6. piętro, wciągnięcie 19-kilogramowego zwiniętego węża i umieszczenie go w skrzynce na szczycie 5-piętrowej wieży, wejście do budynku poprzez wywarzenie drzwi lub rozbicie ściany, przeciągnięcie nawodnionego węża symulującego biegnącego strażaka z wozu w kierunku pożaru czy finalnie ewakuacja poszkodowanego z pożaru. Strażacy podczas zmagań ubrani byli w pełny mundur i aparat oddechowy.

MISTRZOWIE I MISTRZYNIE

Pierwsze miejsce z czasem 1:16:20 zajął właśnie Adam Spychała. Polacy w pierwszej dziesiątce zajęli aż 3 lokaty. Na 6. miejscu skończył Rafał Bereza z KM PSP w Chełmie, a na 10. Mateusz Wesołowski z KP PSP Drawsko Pomorskie. Również wysoką, bo 8. pozycję w kategorii kobiet zajęła Beata Świderska z OSP Bielawa.

Wielkopolanin reprezentował biało-czerwone barwy również w zawodach drużynowych. Tutaj Polacy ponownie zaskoczyli swoich rywali i zgarnęli tytuł mistrzów świata. Łącznie ukończenie wszystkich konkurencji zajęło im 3 godziny 59 minut i 15 sekund. Co więcej tytuł mistrza świata w kategorii Chief przywiezie do Polski Rafał Bareza.

Wielkopolski strażak Adam Spychała odniósł również niemały sukces w tandemie, w którym współpracował właśnie z Rafałem Barezą. Zajęli oni drugie miejsce i tytuł vice mistrzów świata. Panowie zajęli również 3. miejsce w kategorii sztafeta. Popisały się w niej również kobiety, zajmując 2 miejsce w swojej kategorii.