Politechnika Poznańska otrzymuje 120 mln zł. Postawią m.in. na sztuczną inteligencję

Politechnika Poznańska wkroczyła na ścieżkę nowoczesnych technologii i innowacji. Rząd zadecydował o przekazaniu obligacji o wartości 120 mln zł na budowę Centrum Nowych Technologii i Innowacji. Projekt ma stać się ośrodkiem transferu technologicznego, zakłada umiejscowienie unikatowych laboratoriów oraz przestrzeni dla innowacyjnych firm i start-upów akademickich.

Politechnika Poznańska kontynuuje ekspansję na polu nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań. Obligacje o łącznej wartości 120 mln zł mogą być kamieniem milowym w rozwoju uczelni. Centrum Nowych Technologii i Innowacji to projekt mający skupić unikatowe laboratoria oraz przestrzenie dla innowacyjnych firm studenckich i akademickich start-upów typu spin-off i spin-out.

Kluczowe obszary działania

Projekt Centrum Nowych Technologii i Innowacji skoncentruje się na kluczowych obszarach rozwoju, obejmujących:

  • Technologie kwantowe
  • Cyberbezpieczeństwo
  • Sztuczną inteligencję
  • Technologie wodorowe
  • Technologie jądrowe
  • Biotechnologię
  • Technologie miast inteligentnych

Wizja przyszłości

Planowany koszt całego przedsięwzięcia wynosi do 220 mln zł. W tym 120 mln zł ze sprzedaży skarbowych papierów wartościowych. Pozostałą część, do 100 mln zł, pokryją środki własne uczelni. Zgodnie z harmonogramem, wszystkie etapy projektu mają zakończyć się do 2027 roku, kiedy to obiekt będzie gotowy do użytku.

Wsparcie dla innowacji

Politechnika Poznańska ma ambicje stać się liderem nie tylko w Polsce, ale także w Europie Środkowej. Będzie to centrum transferu technologii wypracowywanych w środowisku akademickim do biznesu. Warto zaznaczyć, że już teraz na Politechnice funkcjonuje wiele start-upów, które pracują nad innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi, wspierając rozwój wielu firm.

– Decyzja premiera Morawieckiego pozwoli stworzyć ośrodek, dzięki któremu Politechnika Poznańska będzie liderem nie tylko w Polsce, ale całej Europie Środkowej w obszarze m.in. technologii kwantowych, sztucznej inteligencji czy cyberbezpieczeństwie. Będzie to centrum transferu do biznesu technologii wypracowywanych w środowisku akademickim. Biorąc pod uwagę to, że na Politechnice już dziś mamy wiele start-upów, które pracują nad rozwiązaniami technologicznym dla wielu firm, to miejsce, gdzie takie spółki będą mogły być zakładane jest bardzo potrzebne. Liczę, że kolejnym krokiem będzie powołanie funduszu Politechniki, który będzie wspierał finansowo takie projekty, aby to był dla nich przedsionek do wejścia na rynek – podkreśla poznańska poseł PiS Jadwiga Emilewicz.

Emilewicz komentuje start Bąkiewicza i Mejzy. "Koalicje nie są małżeństwem z miłości"
Jadwiga Emilewicz (fot. Łukasz Gdak)

Czytaj też: Studenci opuścili Jowitę. Wciąż nie wiadomo, czy budynek przejdzie remont

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl