Dyrektorka poznańskiego zoo zatrzymana przez policję

Dyrektorka Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu, Ewa Z. zatrzymana przez funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Postawiono jej zarzuty działania na szkodę Miasta oraz nakłaniania świadka do złożenia fałszywych zeznań. Grozi jej do 10 lat pozbawienia wolności.

Dyrektorka poznańskiego zoo aresztowana

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu prowadzi dochodzenie w sprawie nieprawidłowości w Ogrodzie Zoologicznym. Śledczy zebrali dużą liczbę dowodów, na podstawie których postawiono dyrektorce zoo zarzuty. Są one oparte na zeznaniach świadków i ujawnionych dokumentach.

Śledczy ustalili, że podejrzana, będąca dyrektorką Ogrodu Zoologicznego w latach 2016– 2024, mogła wykorzystywać swoje stanowisko dla własnych korzyści. Miała działać w sposób, który spowodował straty finansowe dla Miasta na co najmniej 100 tysięcy złotych. Dodatkowo działała na jego szkodę, używając służbowego samochodu do celów prywatnych oraz przeznaczając środki zakupione na potrzeby zoo dla potrzeb swoich własnych zwierząt. Podejrzana mogła w ten sposób nadużywać swoich uprawnień.

– Jak wynika z zebranych dowodów, wymieniona działała na szkodę swoich wierzycieli. Ukrywała na rachunku bankowym innej osoby, zagrożone zajęciem komorniczym, swoje środki finansowe z utworów literackich – poinformowała Prokuratura Okręgowa w Poznaniu.

Dodatkowo kobieta, wykorzystując swoją pozycję dyrektora zoo, poleciła pracownikowi placówki złożenie fałszywych zeznań i zatajenie faktów dotyczących nieprawidłowości. Pomimo stawianych zarzutów, podejrzana nie przyznała się do winy i przedstawiła wyczerpujące wyjaśnienia, które nie pokrywają z dotychczas zebranymi dowodami.

Prokurator nałożył na nią dozór policji z zakazem kontaktowania się ze świadkami oraz zawiesił jej w pełnieniu funkcji dyrektora. Otrzymała też zakaz wstępu na teren ogrodu zoologicznego. Grozi jej kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Dyrektorka poznańskiego zoo
Ewa Z., dyrektorka poznańskiego zoo została aresztowana (fot. Łukasz Gdak/wPoznaniu.pl)

Czytaj także: 3-letni chłopiec sam błąkał się po mieście

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Poznaniu

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl