Międzynarodowe Targi Poznańskie

Ruszają POLAGRA PREMIERY i POLSKI KONGRES ROLNICZY: smartarming, ekoschematy, rolnictwo węglowe

Już w tym tygodniu, w dniach 19-21 stycznia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się 10. jubileuszowa edycja jednego z największych wydarzeń branży rolniczej w Polsce – Targów POLAGRA PREMIERY. Na ekspozycji znajdą się stoiska prezentujące ofertę 220 marek, a wśród nich 27 innowacyjnych produktów nagrodzonych Złotym Medalem Grupy MTP.

POLAGRA PREMIERY i POLSKI KONGRES ROLNICZY

Tegoroczna edycja targów zdominowana będzie przez światowe nowości, pokazane niedawno w Hanowerze. To w Poznaniu będzie można je oglądać po raz pierwszy w Polsce. Ciągniki i maszyny samobieżne zaprezentują m.in. John Deere, Massey Ferguson, Valtra, Fendt, Iseki, Kubota, Bobcat, Deutz-Fahr czy McCormick. Wzrok przyciągać będą opryskiwacze polowe, w tym samojezdne firm: Hardi, Amazone, John Deere oraz Agrifac.

Popularne ekoschematy Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027 mocno zwróciły uwagę rolników i producentów rolnych w minionym roku na aspekt specjalistycznego sprzętu uprawowego. Na targach będzie można więc zobaczyć wszystko, co służy do uprawy. Zarówno tej orkowej, ale przede wszystkim bezorkowej. Będą to agregaty, siewniki, maszyny do uprawy pasowej (strip till) i nie tylko. Nie zabraknie też oferty maszyn dla producentów warzyw oraz deszczowni, sortowników itd.

Dla producentów inwentarza przygotowano ekspozycje systemów udojowych, maszyn do zadawania pasz, wyposażenie budynków inwentarskich, budownictwo wiejskie. Tradycyjne swą bogatą ofertę pokażą producenci nasion, nawozów i chemii. Największe stoiska będą należeć do firm: Kuhn, John Deere (Agro-Efekt, Agro Sieć), Agro Market Jaryszki (DeutzFahr, Iseki), Agro Sharing, Agromix (Manitou, Krone).

Trendy

Jakie trendy dominują wśród producentów maszyn? Przede wszystkim ostatnie kilka lat wzmocniło przede wszystkim sferę rolnictwa precyzyjnego. Rozwiązania, ściśle powiązane z globalną siecią satelitarną, mają za zadanie nie tylko precyzyjnie dawkować coraz to droższe środki ochrony roślin czy nawozy, oszczędzając przy tym paliwo i czas, ale również zbierać każdy kłos czy kolbę kukurydzy. Zaawansowana elektronika, która coraz częściej wykorzystuje moduły sztucznej inteligencji (AI), równolegle gromadzi informacje o zbieranym plonie, co wykorzystywane jest w nakładach w kolejnym sezonie. To nie tylko ciągła poprawa efektywności. To także działania obliczone na mniejsze obciążenie środowiska. 

Współczesne rolnictwo stoi bowiem przed wieloma wyzwaniami. Nasi polscy rolnicy na przestrzeni ostatnich kilku lat doświadczyli nie tylko kaprysów natury – przejawiającej się przede wszystkim w braku opadów w najbardziej newralgicznych okresach wegetacji, ale także niesprzyjającej polityki rolnej. Góra niesprzedanego ziarna i import zbóż z Ukrainy odbiły się na zdolnościach inwestycyjnych sektora agro.

Polski Kongres Rolniczy

Jakie decyzje biznesowe zatem podejmować? Co uprawiać czy hodować – by móc to sprzedać? Gdzie szukać źródeł finansowania? Jaka będzie przyszłość polskiego rolnictwa, zwłaszcza, że Ukraina stoi i u bram UE? Uczestnicy Polagry Premiery będą szukać odpowiedzi na te pytania. Grupa MTP uruchamia bowiem po raz pierwszy Polski Kongres Rolniczy. To dwudniowe wydarzenie wzbogaci program 10. edycji Targów Polagra Premiery.

W dniach 19-20 stycznia br. z dwóch scen Kongresu popłynie w Polskę przekaz dotyczący najbardziej aktualnych wyzwań polskiego rolnictwa. Głos zabierze 30 ekspertów: rolników-praktyków i przedstawicieli świata polityki i nauki. Spotkania poprowadzą redakcje największych redakcji i portali branżowych.

Dwa pierwsze panele dyskusyjne w piątek 19 stycznia skierowane są do młodszej publiczności i będą jednocześnie częścią Wielkopolskiego Dnia Młodego Rolnika. Poruszone tematy z pewnością zainteresują młodzież. Będą to megatrendy w rolnictwie: wyzwania środowiskowe, rolnictwo węglowe, polityka rolna, big data. Istne „must have” dla młodych z branży agro. A także: smartfarming, czyli jak przemysł i współczesna technika reagują na światowe wyzwania i trendy. Kolejne panele dyskusyjne poświęcone będą zmianom klimatycznym, Ukrainie w przedsionku do UE, globalnym powiązaniom handlowym, Wspólnej Polityce Rolnej. Jakiej żywności szuka konsument na świecie? Co ma siać, co ma hodować polski rolnik na przyszłość?  Dyskusje będą dotyczyć także tego, gdzie szukać pieniędzy na inwestycje, zmian w ekoschematach i WPR, niezależności energetycznej gospodarstw oraz prawnym i podatkowym pułapkom OZE.

Forum Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych

Niezwykle atrakcyjnym punktem targów Rolniczych Polagra Premiery jest szesnasta edycja Forum Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych. Zostanie ono poświęcone tematyce biopreparatów w produkcji rzepaku w Polsce i ma posłużyć jako platforma wymiany opinii, spostrzeżeń i doświadczeń, jak również stanowić merytoryczne spotkanie z autorytetami branży rolniczej obejmujące swym zakresem naukę, przemysł i biznes, a także producentów rolnych. Centralnym punktem będzie debata ekspercka w formie dyskusji panelowej z udziałem m.in. przedstawiciela MRiRW p. Niny Dobrzyńskiej – Dyrektora Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin, prof. Danuty Sosnowskiej z Instytutu Ochrony Roślin – PIB. Moderatorem panelu będzie Mateusz Stankiewicz, członek zarządu KZPRiRB. Forum odbędzie się w dniu 19 stycznia 2024 r. (piątek) w godz. 11:30-14:00 (Pawilon WTC, sala konferencyjna 108).

Pojazdy autonomiczne w pawilonach Targów Polagra Premiery

Pierwsze Polskie Forum Pojazdów Autonomicznych to nie lada gratka dla pasjonatów nowinek technologicznych. Roboty i eksperci robotyki opanują małą scenę w czwartek i piątek Polagry Premiery. W kilku panelowych dyskusjach opowiemy, w jakim kierunku zmierza rozwój pojazdów autonomicznych w rolnictwie.

Podczas trzech dni Targów działać będzie też Strefa Nauki i Startupów, która zostanie przygotowana we współpracy z Porozumieniem Spółek Celowych oraz Porozumieniem Akademickich Centrów Transferu Technologii. Razem jest to ponad 120 jednostek zajmujących się komercjalizacją wyników badań naukowych i transferem wiedzy z polskich uczelni i instytutów badawczych. W strefie będzie można porozmawiać o konkretnych możliwościach współpracy badawczo-rozwojowej w rozwoju nowych produktów, technologii i usług. Porozumienie Spółek Celowych zrzesza 34 uniwersytety, natomiast Porozumienie Akademickich Centrów Transferu Technologii gromadzi aż 86 uczeni i instytutów badawczych. Można już teraz zarezerwować czas na rozmowę o swoim pomyśle i umówić spotkanie w ramach Strefy Nauki i Startupów. 

Biogaz w rolnictwie

Targi rolnicze Polagra Premiery nie pozostają obojętne na zieloną energię, w tym także na tą pozyskaną z biogazu. Transformacja produkcji rolnej i wykorzystanie OZE na polskiej wsi będą jednym z najważniejszych tematów poruszanych podczas Targów. Goście odwiedzający Targi poszerzą swoją wiedzę na temat biogazu, poznają proces przeprowadzania inwestycji biogazowej – od koncepcji po realizację. Dowiedzą się więcej na temat dostępnych technologii, porozmawiają z ekspertami na temat ważnych aspektów funkcjonowania biogazowni, a przede wszystkim poznają szczegóły finansowania inwestycji i uzyskają informacje na temat możliwego wsparcia w tym zakresie. Dla zainteresowanych poznaniem szczegółów czeka specjalna strefa, gdzie będzie można spokojnie porozmawiać z ekspertami po zakończeniu dyskusji na scenie.

Na zwiedzających czekają także dodatkowe atrakcje

Podczas wydarzenia będziemy gościć producentów hitowego programu „Rolnik Szuka Żony” oraz posłuchamy kilku niesamowitych historii byłych uczestników show. Będą też spotkania z rolniczymi vlogerami.

Złoty Medal Grupy MTP

Sąd konkursowy pod przewodnictwem prof. dr hab. Grzegorza Skrzypczaka przyznał 27 ZŁOTYCH MEDALI GRUPY MTP Targów POLAGRA PREMIERY 2024 w 2 kategoriach: „Maszyny, urządzenia i usługi dla rolnictwa” – 14 Złotych Medali oraz „Rośliny uprawne” – 13 Złotych Medali. Nagrodzone produkty, wyznaczają nowe trendów i rozwiązania w branży. Obecnie trwa głosowanie interautów, które wyłoni nagrodzonych w kategorii Złoty Medal Wybór Konsumentów:

Wybierz najlepszy produkt na targach Polagra Premiery Maszyny! (mtp.pl)

Wybierz najlepszy produkt na targach Polagra Premiery Rośliny! (mtp.pl)

Bezpłatne zaproszenie na POLAGRA PREMIERY i wszystkie wydarzenia towarzyszące

Właściciele gospodarstw i gruntów rolnych oraz hodowcy planujący przyjazd do Poznania mają możliwość otrzymania bezpłatnego biletu. Wystarczy, że wejdą na stronę www.polgra-premiery.pl i zarejestrują się, a Organizatorzy prześlą darmową wejściówkę na Targi POLAGRA PREMIERY.

Czytaj także: Jacek Jaśkowiak zaprosił na dyskusję o społeczności LGBT+ w Poznaniu

Materiał Partnera
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl