Pokaz hackowania na żywo czy warsztaty z obróbki metalu. Zobacz Noc Naukowców w Poznaniu

Zabawy z suchym lodem, wyzwania w wirtualnej rzeczywistości czy możliwość zobaczenia świata okiem grzechotnika. Naukowcy z poznańskich uniwersytetów przygotowali atrakcje dla ludzi w każdym wieku. Wszystko to w ramach Nocy Naukowców.

fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

JEDYNA TAKA NOC

Naukowcy poznańskich Uniwersytetów przygotowali całą masę atrakcji, dzięki którym chcą pokazać, że nauka nie musi być nudna, a może być świetną zabawą. Noc Naukowców to jedyne takie wydarzenie w roku, podczas którego poznaniacy w każdym wieku mogą osobiście wcielić się w rolę wynalazców i odkrywców. To ciekawe konkursy, warsztaty, eksperymenty, pokazy i zwiedzanie laboratoriów.

fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

WSZYSTKO O SAMOCHODACH ELEKTRYCZNYCH

Jednym z ciekawych wykładów był ten dotyczący samochodów elektrycznych. Uczestnicy poznali wiele ciekawostek o tej wciąż nowej formie transportu. Naukowcy rozwiali mity na temat elektryków oraz w prosty i przystępny sposób wytłumaczyli skomplikowane zagadnienia związane z ich budową i działaniem.

HACKOWANIE NA ŻYWO

Studenci Cyber Security oraz członkowie koła naukowego PUTrequest_wykonali pokaz hackowania na żywo. Wytłumaczyli również, jak ważne jest cyberbezpieczeństwo oraz na co uważać, poruszając się w sieci. Omówili również najgłośniejsze ataki hackerskie ostatnich lat. Prowadzący wykradł również dane z innego komputera na oczach widzów.

ZABAWY DLA NAJMŁODSZYCH

Najmłodsi mieli okazję pobawić się suchym lodem. Dowiedzieli się, jak powstaje dwutlenek węgla oraz dlaczego jest zły dla klimatu, oraz jak sobie z nim skutecznie radzić. Zobaczyli również, że za pomocą ich własnych ciał można wytworzyć prąd. Młodzi naukowcy wzięli również udział w konkursie wiedzy o środowisku.

Dzieci mogły również uczestniczyć w wyjątkowych warsztatach, podczas których mogły założyć gogle wirtualnej rzeczywistości i przespacerować się po budynku Politechniki oraz wykonać kilka ćwiczeń ruchowych.

  • fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

WARSZTATY Z OBRÓBKI METALU

Uczestnicy mieli również okazję wziąć udział w warsztatach hartowania i obróbki metalu. Zobaczyli, jak zachowują się one pod wpływem różnych temperatur oraz na własne oczy przekonali się, czym jest punkt Curie. W trakcie pokazu wykorzystywali głównie materiały, do których dostęp mamy na co dzień.

ŚWIAT OKIEM WĘŻA

Naukowcy z Wydziału Elektroniki i Telekomunikacji Politechniki Poznańskiej przygotowali stanowisko, dzięki któremu można było zobaczyć świat okiem grzechotnika. Te węże oprócz światła widzą także ciepło. Uczestnicy mogli przekonać się, jak grzechotnik widziałby zimne ognie czy wodę za pomocą kamery termowizyjnej.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl