Podróż jak za dawnych lat. Na ulice wyjedzie tramwaj „berlinka”

W najbliższy weekend na poznańskie ulice wyjadą zabytkowe tramwaje. Będzie więc okazja aby przejechać się m.in. tramwajem typu I oraz „berlinką”.

MPK zapowiada atrakcje na nadchodzący weekend. Pasażerowie będą mogli przejechać się zabytkowymi tramwajami. Na tory wyjedzie tramwaj typu I i „berlinka. W sobotę będzie jeździła turystyczna linia tramwajowa numer 20 oraz linie autobusowe 100 i 102. Natomiast w niedzielę będzie okazja aby wybrać się w podróż trasami tramwajowymi 0 i H oraz linią autobusową 100. Linią 20 będzie kursował tzw. tramwaj „krótki helmut”, a linią H pojedzie Bergische Stahlindustrie Typu I z wagonem doczepnym WD produkcji Carl Weyer.

Tramwaj linii H pojedziemy od przystanku Ratajczaka m.in. przez Św. Marcin, Fredry i Al. Marcinkowskiego do 27 Grudnia. Linia 100 przewiezie pasażerów od Dworca PKP Poznań Główny do Nowego Zoo. Natomiast 102 kursować będzie jedynie w soboty i dowiezie nas z Poznania Głównego do Fortu VII.

fot. MPK Poznań

„Berlinka” w Poznaniu

W niedzielę na poznańskie ulice wyjedzie wagon typu K, który przyjechał do Poznania dzięki współpracy z z MPK SA w Krakowie. Będzie kursował na linii 0.

„Berlinka” to tramwaj, który wyprodukowano w 1941 roku. Był częścią dużego zamówienia, które złożyła Warszawa, jednak ze względu na wybuch II wojny światowej tramwaje nie trafiły jednak do stolicy Polski, lecz do Berlina. Te, które przetrwały działania wojenne udało się sprowadzić do Warszawy dopiero później. Jeden z wagonów został zakupiony przez krakowskiego przewoźnika i poddany renowacji.

W sezonie letnim dokonano wymiany. Do krakowskiego MPK trafił tramwaj 102 Na, a do Poznania przyjechała „berlinka”.

Czytaj także: W sobotę moc atrakcji na Rodzinnym Ogrodzie Działkowym. Po raz kolejny „Poznań w formie” | wpoznaniu.pl

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl