Pod Poznaniem mieszkała gigantka. Niesamowite odkrycie naukowców

Analiza czaszki kobiety ze średniowiecznej osady pod Poznaniem wykazała, że chorowała ona na gigantyzm i akromegalię. Jej wyjątkowość rzucała się w oczy – donoszą naukowcy z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Gigantka spod Poznania

Poddana analizie czaszka należała do kobiety żyjącej w średniowiecznej osadzie zlokalizowanej koło Poznania. Naukowcom z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu udało się odkryć, że była gigantką. Kobieta mierzyła około 215 cm, podczas gdy średni wzrost mieszkańca w tamtych czasach wynosił 165 cm.

Poza wzrostem, cechy kobiety nie różniły się od innych osobników tej samej populacji

Badania kierowane przez dr Anne Kubicką, wykonane we współpracy z neuropaleoantropologiem A. Balzeau i medykiem sądowym P. Charlier skupiają się na analizie wybranych cech czaszki „gigantki” w odniesieniu do innych osobników tej samej populacji. Tomografia komputerowa i modele 3D pozwoliły na wykrycie rzadko spotykanego typu asymetrii puszki mózgowej u kobiety.

Poza tym wszystkie pozostałe cechy takie jak zatoki czołowe, anatomia puszki mózgowej, system ukrwienia mózgu czy grubość kości czaszki nie odbiegały od grupy porównawczej – informują naukowcy.

Dysfunkcje cech poznawczych?

U pacjentów z gigantyzmem i akromegalią bywają obserwowane dysfunkcje cech poznawczych. Jednak na podstawie analizy budowy puszki mózgowej „podpoznańskiej gigantki” obecność takich zaburzeń jest mało prawdopodobna.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl