Koalicja Obywatelska proponuje, by dopłacać do tranzycji osób transpłciowych

Może to być program taki jak dofinansowania do in vitro. Kandydaci i kandydatki KO proponują wprowadzenie dopłat do tranzycji osób LGBT+.

Jak informuje Gazeta Wyborcza pod postulatem dotyczącym dofinansowania tranzycji osób LGBT+ podpisali się kandydaci KO w tych wyborach do Rady Miasta Poznania: Maria Lisiecka-Pawełczak, Łukasz Mikuła i Marta Ciesielska, startująca z list KO Zuzanna Bartel ze stowarzyszenia LGBT+ Grupa Stonewall, Igor Sulwiński z Młodych Demokratów oraz również kandydatka w wyborach, pełnomocniczka prezydenta ds. polityki równościowej Agnieszka Zawadzka.

Finansowanie korekty płci miałoby być analogicznym projektem do wsparcia in vitro. Mógłby wesprzeć osoby, które podjęły decyzję o zmianie płci. Kwestii z tym związanych jest wiele m.in. zmiana brzmienia głosu czy mastektomia. Miałby także duże znacznie dla zdrowia psychicznego osób odczuwających dysforię płciową.

– Rzeczywiście wśród punktów zaproponowanego przeze mnie programu dla osób LGBT+ znalazł się postulat dofinansowania tranzycji ze środków miejskich. Program dofinansowania tranzycji dla osób transpłciowych ze środków publicznych jest jak najbardziej możliwy do wprowadzenia, analogicznie do istniejącego od kilku lat w Poznaniu programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Mógłby on obejmować dofinansowanie m.in. takich procedur jak: mastektomia, feminizacja twarzy, terapia głosu czy terapia hormonalna. Jeśli chodzi o perspektywę czasową wdrożenia takiego programu, to niestety na pewno trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość, ponieważ byłoby to duże przedsięwzięcie, wymagające odpowiedniego zaplanowania zarówno pod względem organizacyjnym, jak i finansowym. Należy jeszcze podkreślić, że tranzycja może być procedurą ratującą zdrowie psychiczne, a nawet życie osób, odczuwających dysforię płciową i z całą pewnością wpływa na lepsze społeczne funkcjonowanie i dobrostan osób transpłciowych, dlatego wsparcie tego procesu jest działaniem, które przyniesie szerokie społeczne korzyści – mówi Zuzanna Bartel

Czytaj także – Gdzie uzyskamy pomoc medyczną w czasie Wielkanocy? | wpoznaniu.pl

źródło-wyborcza.pl

5
1
1
1
2

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl