Nowe hybrydowe autobusy już niedługo w Poznaniu

20 nowych, hybrydowych autobusów może trafić do Poznania już pod koniec 2022 roku. Będą przystosowane do najwyższych wymagań dotyczących produkcji spalin i zastąpią najstarszą część taboru.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne ogłosiło przetarg na zakup nowych autobusów. Będą to fabrycznie nowe, niskopodłogowe pojazdy hybrydowe. Takie autobusy korzystają z silnika spalinowego, który wspierany jest przez napęd elektryczny. Dzięki temu produkują mniej zanieczyszczeń niż klasyczne silniki spalinowe.

Tego typu pojazdów jeszcze nie posiadamy. Autobusy będą wyposażone w system rekuperacji i magazyn energii elektrycznej, dzięki czemu silnik spalinowy będzie wspomagany przez silnik elektryczny. Pozwoli osiągnąć mniejsze zużycie paliwa, w związku z czym pojazdy będą również emitować mniej zanieczyszczeń niż autobusy z tradycyjnym napędem konwencjonalnym – powiedział Marek Grzybowski, wiceprezes Zarządu MPK Poznań ds. technicznych.

MPK planuje kupić co najmniej 18 takich autobusów, prawdopodobnie jednak do miasta trafią jeszcze 2. Łącznie więc po ulicach Poznania będzie mogło jeździć 20 takich pojazdów hybrydowych. W środku będą podobne do tych, które znamy już od lat. Wyposażone będą między innymi w klimatyzację i monitoring zarówno wnętrza, jak i otoczenia autobusu.

Zakup autobusów będzie szedł w parze z wycofaniem najstarszych modeli jeżdżących po ulicach Poznania. Wymiana taboru sprawi również, że transport będzie spełniał najwyższe wymagania dotyczące emisji spalin. Termin składania ofert mija 28 kwietnia. Autobusy mają trafić do Poznania pod koniec 2022 roku.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl