Po pandemii Polacy oszczędzają na… zdrowiu?  

Jak na przestrzeni ostatnich czterech lat kształtowały się zakupy Polaków w aptekach? Czy w czasie pandemii zwiększyliśmy swoje wydatki na zdrowie? Jakie średnio kwoty zostawiamy w punktach farmaceutycznych w czasie szalejącej inflacji? Oto najnowsze zestawienie opracowane na podstawie paragonów dodanych do znanej aplikacji PanParagon 

W analizie ujęte zostały okresy jesienne, od początku września do końca października w ciągu ostatnich czterech lat: 2019, 2020, 2021 oraz 2022.  Na początek sprawdzony został odsetek paragonów aptecznych w stosunku do ogólnej liczby paragonów w poszczególnych sezonach. Co zatem o zdrowiu Polaków mówią ich dowody zakupów? 

Duży skok w roku pandemicznym  

Jak pokazują wyniki badania, okres pandemii odbił swoje piętno na… paragonach. W sezonie jesiennym 2019 roku odwiedzaliśmy apteki ponad dwa razy rzadziej niż w tym samym okresie w 2020 roku. Szczyt aptecznych zakupów przypadł na pierwszą pandemiczną jesień, kiedy to mieliśmy do czynienia z drugą falą koronawirusa. W kolejnych latach odsetek wprowadzanych paragonów z punktów aptecznych systematycznie spadał. Warto jednak zaznaczyć, że w jesienią 2021 i 2022 roku nie wróciliśmy do poziomu prezentowanego w 2019. Liczba dowodów zakupów pochodzących z aptek nadal prezentuje się na znacznie wyższym poziomie niż przed pandemią.  

Szczegóły zaprezentowane są na poniższej grafice.  

A co paragony mówią o naszych wydatkach na zdrowie?  

Różnice w kosztach wynoszą ponad 90 zł  

W celu dokładniejszej analizy twórcy badania przyjrzeli się także wartościom paragonów w poszczególnych okresach. Największe wydatki przeznaczone na leczenie czy utrzymanie zdrowia odnotowano, nie jesienią 2020 roku, kiedy to tłumnie odwiedzaliśmy apteki, lecz rok później – we wrześniu i październiku 2021. Wydawana wtedy kwota wynosiła niemal 163 zł. Najmniej pieniędzy przeznaczaliśmy na zdrowie w 2019 roku: średnio 72 zł.  

Co ciekawe, w 2022 roku spadła nie tylko liczba dodawanych paragonów z aptek, ale także średnia kwota na aptecznym paragonie. Jesienią tego roku na jednym dowodzie zakupu z lekami na liście wydawaliśmy średnio 121 zł, czyli o około 42 zł mniej niż w poprzednim sezonie.  

Tej jesieni mniej produktów na jednym paragonie?  

Duże rozbieżności w wydatkach przeznaczanych na leki czy suplementy w aptekach na przestrzeni ostatnich 4 lat skłoniły nas do pogłębienia analizy. Przyjrzeliśmy się liczbie pozycji na paragonach w poszczególnych okresach. Okazało się, że uzyskane wyniki są do siebie zbliżone. Otóż, w każdym badanym okresie jesiennym w dużym przybliżeniu widniały trzy pozycje na paragonie. Pomimo małych różnic rzędu liczb dziesiętnych, widać pewną tendencję. W porównaniu z latami pandemicznymi w tym roku zauważalny jest trend spadkowy w ilości kupowanych leków. Warto jednak zauważyć, że kwota na paragonie jest nieproporcjonalnie dużo niższa. Możliwe, że Polacy w dobie szalejącej inflacji nie tylko starają się kupować mniej produktów aptecznych, ale też szukają tańszych odpowiedników –Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. 

A co na ten temat sądzą farmaceuci? Ich zdaniem, Polacy oszczędzają na potęgę. W dużej mierze kupowane są leki ratujące życie i bezwzględnie konieczne. Pozycje dodatkowe takie jak witaminy czy chociażby leki osłonowe na wątrobę trafiają do koszyków zakupowych znacznie rzadziej. 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl