Pisarze ze Stanów Zjednoczonych przyjadą na UAM. To pierwsza taka rezydencja w Polsce

To będzie pierwsza w historii polskiego szkolnictwa wyższego rezydencja pisarska bezpośrednio afiliowana przy uczelni. Rusza Fulbright Writer-in-Residence. Do Poznania przyjadą pisarze ze Stanów Zjednoczonych.

Takich rezydencji uczelnianych w Polsce jeszcze nie było. Po raz pierwszy zostaną zorganizowane przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dzięki Fulbright Writer-in-Residence do stolicy Wielkopolski przyjadą pisarze ze Stanów Zjednoczonych. Pierwsza stypendystka odwiedzi Poznań w semestrze wiosennym 2025/26 i zostanie na 4,5 miesiąca. Będzie miała zajęcia ze studentami specjalności artystycznoliterackiej na kierunku filologia polska oraz na kierunku sztuka pisania na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej. Weźmie również udział w wykładach, dyskusjach i w Festiwalu Fabuły w 2026 roku.

fot. Łukasz Gdak

Stypendystka została wyłoniona przez Polsko-Amerykańską Komisję Fulbrighta. We wtorek 10 czerwca prof. Bogumiła Kaniewska i Dyrektorka Wykonawcza Komisji, Justyna Janiszewska, podpiszą umowę, aby od przyszłego roku rozpocząć poznańskie rezydencje. Koordynować rezydencjami będzie Centrum Afirmacji Literatury, które odpowiada m.in. za badania w zakresie sztuki pisania i literaturę.

Czytaj także: Jeszcze w tym roku zacznie się projektowanie tramwaju na ul. Szelągowskiej | wpoznaniu.pl

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl