PiS traci pozycję lidera. Nowy sondaż

Prawo i Sprawiedliwość po miesiącach niekorzystnych sondaży po raz kolejny spada z pozycji lidera. Gdyby wybory odbyły się dziś, wygrałaby je Koalicja Obywatelska, PiS zajęłoby drugie miejsce.

Zmiana?

Instytut Badań Spraw Publicznych zrealizował sondaż preferencji wyborczych Polaków. Gdyby wybory odbywały się w tym tygodniu wygrałaby je Koalicja Obywatelska, zdobywając 34,40%, drugie byłoby Prawo i Sprawiedliwość z 34,25%, trzecia byłaby partia Szymona Hołowni 13,20% oraz w sejmie znalazłaby się jeszcze Konfederacja i Lewica.

Trend

Prawo i Sprawiedliwość od miesięcy notuje w sondażach poparcie, które nie pozwoliłoby na stworzenie rządu, większość mają partie opozycyjne, bądź po raz drugi Koalicja Obywatelska. W przypadku obecnego sondażu mowa jednak o różnicy w granicach błędu statystycznego, dlatego istotna byłaby zdolność koalicyjna i to, która partia zajmie miejsce trzecie. W tym przypadku, z dużą przewagą nad pozostałymi to partia Szymona Hołowni, która może w wyborach okazać się kluczowa dla zbudowania większości.

Opozycja razem czy osobno?

Opozycję niedawno poróżniło głosowanie w sprawie zmian w Sądzie Najwyższym, od których Komisja Europejska uzależnia uruchomienie ogromnych funduszy dla polskich w ramach KPO. Bruksela chce wyegzekwować w ten sposób od rządu PiS respektowanie reguł państwa prawa i niezależności sądownictwa, które PiS od lat narusza, by poszerzać zakres swojej władzy.

Opozycja planowała wstrzymać się od głosu w czasie przyjmowania ustawy dot. zmian w SN, ale partia Hołowni niemal w ostatniej chwili miała poinformować resztę opozycji, że zagłosuje przeciw, bo tylko to rozwiązanie jest zgodne z jej wartościami. Chodziło o to, że nadal zmiany forsowane przez PiS są niezgodne np. z konstytucją, ale dla reszty opozycji były „mniejszym złem” niż brak funduszy z KPO oraz propaganda PiSu (finansowana w dużej mierze z publicznych pieniędzy w TVP, Polskim Radiu i gazetach Orlenu). Różnica w głosowaniu skomplikowała relacje między opozycyjnymi partiami, choć ich reprezentanci zapewniają, że stworzenie rządu, który miałby przywrócić zasady państwa prawa jest ważniejsze od pojedynczych głosowań.

Jan Józefowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl