Pierwszy taki sklep w Polsce naszpikowany eko-technologią

W Poznaniu otworzyła się pierwsza w Polsce Żabka Eko Smart. Sklep popularnej sieci to również laboratorium, najlepsze rozwiązania mają być wdrażane również w innych sklepach. Pierwsi klienci mogą już robić zakupy.

Pierwszy taki sklep w Polsce. fot. Łukasz Gdak / wpozaniu.pl

PIERWSZY TAKI SKLEP W POLSCE

Nowy sklep, który w piątek otworzył się dla klientów, wyróżnia się liczbą technologicznych i ekologicznych rozwiązań, które zostały zastosowane przy jego budowie i wyposażaniu. Przedtem właściciele marki posiadali już dwie podobne placówki, pierwsza, w Warszawie, zajmuje się rozwiązaniami przyjaznymi dla środowiska, druga, która mieściła się w Poznaniu rozwijała innowacyjne technologie.

Teraz efekty obu projektów połączono w jednym sklepie. Nowa placówka ma jako “żywe laboratorium” testować w codziennym funkcjonowaniu sklepu zastosowane rozwiązania. Przedstawiciele właściciela marki sklepu twierdzą, że dbałość o środowisko to ich obowiązek.

Wiemy, że planeta to niemy interesariusz, nie pójdzie protestować nic nie powie nam w badaniach klienta. Ale od czasu do czasu daje nam się we znaki na przykład suszą. Jako przedsiębiorcy mamy odpowiedzialność zadbać o planetę. – mówiła Anna Grabowska, wiceprezes zarządu Grupy Żabka.

Innowacyjny budynek wyposażono w niemal 20 technologii. fot. Łukasz Gdak / wpozaniu.pl

JAKIE TECHNOLOGIE ZNAJDUJĄ SIĘ W SKLEPIE?

Autorzy projektu zastosowali łącznie niemal dwadzieścia różnych rozwiązań, które łączą w sobie innowacyjną technologię oraz troskę o środowisko. Część z nich znajduje się na zewnątrz budynku. Jest to między innymi kostka, która pochłania zanieczyszczenia z powietrza. Na sklepie zastosowano dwa rodzaje paneli świetlnych, na dachu zainstalowano urządzenia fotowoltaiczne, natomiast na południowej ścianie można zauważyć charakterystyczną żaluzję, wykonaną z paneli perowskitowych.

Różnią się one od krzemowych tym, że działają skutecznie nawet w przypadku mało słonecznej pogody, mogą zasilać sieć korzystając również ze światła sztucznego i są bardziej elastyczne, możemy je nadrukować praktycznie na wszystkim. – tłumaczy przedstawiciel firmy Saule Technologies, która dostarczyła panele.

Panele o znacznie mniejszych rozmiarach zastosowano również wewnątrz sklepu na elektronicznych “cenówkach”. Ślady ekologii można dostrzec również w wystroju sklepu. Kafelki, które zdobią ściany wykonano z fusów po kawie. O wszystkich innowacyjnych rozwiązaniach można przeczytać czytając tabliczki informacyjne umieszczone na budynku. Sklep znajduje się przy ulicy Powstańców Wielkopolskich 2 w Poznaniu.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl