Pierwszy taki program mieszkaniowy w Polsce. Miasto jako pośrednik w wynajmie mieszkania

Poznań wprowadza innowacyjny program mieszkaniowy. Miasto będzie pełnić funkcję pośrednika w wynajmie mieszkań. Społeczna Agencja Najmu (SAN) ma zapewnić atrakcyjne cenowo i bezpieczne mieszkania poznaniaków. Program zakłada udostępnienie nowego miejsca zamieszkania dla 100 rodzin.

Miasto Poznań wraz z Zarządem Komunalnych Zasobów Lokalowych uruchamiają Społeczną Agencję Najmu (SAN), która ma zrewolucjonizować rynek mieszkaniowy w Wielkopolsce. To pierwszy taki program w Polsce, w którym miasto pełni aktywną funkcję pośrednika w wynajmie mieszkań.

– Zależy nam na odblokowaniu potencjału w liczbie mieszkań, które do tej pory stały puste. Właściciele tych nieruchomości obawiali się wynajmować je z obawy przed ryzykiem braku płatności czynszu i innymi problemami. W naszym czteroletnim doświadczeniu osiągnęliśmy bardzo wysoki poziom ściągalności czynszu, wynoszący aż 98 proc. – mówił prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.

Społeczna Agencja Najmu. Dla kogo jest program?

Społeczna Agencja Najmu wesprze osoby, które znajdują się w tzw. lukach dochodowych. To osoby zarabiające zbyt dużo, by zakwalifikować się do mieszkań komunalnych. Jednocześnie mające zbyt niskie dochody, by wynająć mieszkanie na rynku komercyjnym. Jak twierdzą organizatorzy projektu, skorzystają na tym zwłaszcza: studenci, samotne matki, cudzoziemcy, osoby starsze bez mieszkania.

– Czynsz, który oferujemy, jest niższy o około 20 proc. w porównaniu do rynkowych stawek. Jednak ważne jest, że lokator nie będzie płacił całego czynszu samodzielnie. Dzięki programowi Banku Gospodarstwa Krajowego, osoby kwalifikujące się będą mogły ubiegać się o dopłaty do czynszu. Warto również zaznaczyć, że umowy będą trwałe i przewidywalne, co oznacza, że lokatorzy nie będą narażeni na nagłe zmiany warunków wynajmu. To ważne, zwłaszcza dla tych, którzy obecnie mają problemy na rynku wynajmu, gdzie ceny rosną, a dostępność mieszkań jest ograniczona – tłumaczył Tomasz Lewandowski, prezes ZKZL.

Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak (fot. Łukasz Gdak)

Korzyści dla właścicieli i najemców

Program zakłada współpracę z prywatnymi właścicielami mieszkań, którzy wcześniej obawiali się wynajmować swoje nieruchomości. Współpraca opiera się na umowie z Zarządem Komunalnych Zasobów Lokalowych, co daje pewność stabilnych dochodów dla właścicieli oraz gwarancję, że mieszkania pozostaną w dobrym stanie.

– Jeśli właściciel wynajmuje lokal, na przykład studentom, musi uwzględnić fakt, że często traci dwa czynsze w ciągu roku, a także musi mieć pewność, że lokal nie zostanie zniszczony. Dlatego część swojego dochodu musi przeznaczyć na ewentualne remonty. Nasza propozycja zakłada przejęcie wszystkich ryzyk przez ZKZL, co oznacza, że w razie jakichkolwiek uszkodzeń pokrywamy straty. Co ważne, właściciele, którzy oddają nam lokale, zostaną zwolnieni z podatku dochodowego, co oznacza, że zarobią więcej – dodaje Lewandowski.

Dla wynajmujących przez SAN mieszkańców program oznacza niższy czynsz niż na rynku komercyjnym i bezpieczny najem. Co więcej, wynajmujący mogą starać się o comiesięczne dopłaty do czynszu, a także zdobyć punkty, które mogą być przydatne przy ubieganiu się o lokal komunalny w przyszłości.

– Program ten ma na celu pomóc przede wszystkim najuboższym osobom, dlatego ustalamy górny próg dochodowy. Warto zaznaczyć, że te progi są dość wysokie, a więc nie dotyczą niskich zarobków. Chodzi o to, aby wspierać osoby, które naprawdę potrzebują wsparcia. Chcemy być elastyczni w negocjacjach i podpisywać umowy na rok, z możliwością przedłużenia. Nasza umowa z miastem zakłada pięcioletni kontrakt, który obejmuje dopłaty do czynszu – kończy Lewandowski.

Tomasz Lewandowski (fot. Łukasz Gdak)

Jak wziąć udział w programie?

Osoby zainteresowane wynajmem mieszkania w ramach SAN mogą pobrać wniosek ze strony internetowej SAN (www.san.poznan.pl) do 20 października. Dokument należy wydrukować, podpisać, zeskanować i przesłać. Z kolei nabór mieszkań do programu prowadzony jest w trybie ciągłym, również poprzez tę samą stronę.

Społeczna Agencja Najmu w Poznaniu to kontynuacja wcześniejszych programów wynajmu mieszkań na rynku prywatnym, które zyskały uznanie mieszkańców miasta. Nowa inicjatywa ma na celu poszerzenie dostępu do atrakcyjnych cenowo mieszkań oraz promowanie stabilnych warunków wynajmu na lokalnym rynku mieszkaniowym.

Na skutek zmiany przepisów prawa kontynuowanie programu w poprzedniej formie okazało się niemożliwe, dlatego przedstawiciele samorządu zaangażowali się w tworzenie nowych przepisów, pozwalających na prowadzenie podobnych programów mieszkaniowych.

– Wierzymy, że Poznań jest atrakcyjnym miejscem dla inwestorów w nieruchomości, dlatego staramy się wykorzystać potencjał prywatnego sektora. Jednak naszym priorytetem jest, aby te nieruchomości służyły celom mieszkaniowym, a nie tylko jako źródło zysków. Wspieramy agencje najmu społecznego i stawiamy na transparentność w kwestii zameldowania i płacenia podatków – dodał prezydent Poznania.

Czytaj też: Lech Poznań gratuluje Probierzowi i sugeruje jednego z piłkarzy

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl