Pierwszy taki bieg w Poznaniu

Blisko tysiąc zawodników stanęło dziś na starcie biegu upamiętniającego rocznicę Poznańskiego Czerwca 1956. Trasa biegu została wytyczona śladami robotniczego pochodu sprzed 62 lat. Pierwszy w historii taki bieg, wygrał Przemysław Walewski, poznański biegacz i dziennikarz. 

Biegacze z Poznania, Wielkopolski, ale także innych części kraju, wystartowali z terenu Zakładów Cegielskiego, gdzie w 1956 roku rozpoczął się robotniczy bunt. Uczestnicy biegli prawie po tej samej trasie którą 62 lata temu przemierzyli poznańscy robotnicy, protestując przeciwko rządom ówczesnej władzy.

W pakiecie zawodnika, biegacze otrzymali okolicznościowe koszulki, biało-czerwoną opaskę, a na mecie – medal, który nawiązywał do czerwcowych wydarzeń. Część środków pochodzących ze sprzedaży pakietów startowych trafi m.in. na renowację tablicy upamiętniającej wydarzenia z 1956 roku.

Meta biegu usytuowana była na terenie byłej zajezdni tramwajowej, której pracownicy w 1956 roku także uczestniczyli w protestach. Medale biegaczom wręczali kombatanci czerwca 56 roku.

fot. poznews.pl

10-kilometrową trasę najszybciej pokonał Przemysław Walewski (35:40). Na podium stanęli również Patryk Sobczyk (36:20) i Dawid Zarodkiewicz (37:19). Pierwszą kobietą na mecie była Agnieszka Janasiak (38:51).

W zawodach startowały także sztafety. Każdy z pięciu zawodników musiał pokonać w niej 2 kilometry. Z czasem 36 minut 12 sekund zwyciężył zespół 'Naramowice Biegają’. W sumie sklasyfikowano 35 sztafet.

kontakt

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl