Wielkopolska

Petycja mieszkańców Baranowa. Chcą, by gmina podjęła działania prawne wobec księdza Woźnickiego

Do Rady Gminy Tarnowo Podgórne trafiła petycja mieszkańców Baranowa ws. księdza Michała Woźnickiego. „Wielokrotnie podczas swoich kazań obrażał naszą społeczność, nazywając nas złodziejami, cwaniakami i ludźmi bez sumienia” – można przeczytać w dokumencie.

W połowie kwietnia do Rady Gminy Tarnowo Podgórne wpłynęła petycja mieszkańców Baranowa, którzy poczuli się oburzeni po słowach księdza Michała Woźnickiego. Jak twierdzi autor petycji, mieszkańcy poczuli się „znieważeni i urażeni przez wypowiedzi kapłana”.

Petycja ws. księdza Woźnickiego

„Ksiądz Woźnicki mówi, że mieszkańcy Baranowa dorobili się na złodziejstwie. Takie słowa są nie tylko kłamliwe i niesprawiedliwe, ale także godzą w naszą godność i honor” – czytamy w petycji.

W petycji napisano również, że ksiądz Woźnicki „nie ogranicza się jednak tylko do obrażania mieszkańców Baranowa”.

„Wyśmiewa się także z historii Polski i jej bohaterów, szczególnie tych związanych z walką o wolność i niepodległość” – dodano.

Autor petycji podkreśla, że „takie zachowanie księdza Woźnickiego jest nie do przyjęcia i niegodne kapłana katolickiego”.

„Nie możemy pozwolić, aby nasza miejscowość była miejscem szerzenia nienawiści, kłamstwa i obrazy. Dlatego zwracam się do państwa z prośbą o podjęcie odpowiednich kroków w celu zapewnienia porządku i spokoju naszej gminie” – apeluje autor.

W tym miejscu autor apeluje, by gmina Tarnowo Podgórne wyraziła oficjalne stanowisko w sprawie wypowiedzi księdza Woźnickiego i „potępienie ich jako sprzecznych z prawdą i dobrymi obyczajami”. Dodatkowo mieszkaniec Baranowa wnosi o podjęcie działań prawnych wobec byłego salezjanina „za zniesławienie i znieważanie mieszkańców Baranowa oraz bohaterów narodowych”.

Wydalony zakonnik

Ksiądz Woźnicki został wydalony z zakonu salezjanów w 2018 roku. Od tego czasu nielegalnie zajmował dwupokojową celę. Prawomocny wyrok eksmisyjny zapadł w listopadzie 2021 roku, jednak wtedy nie wykonywano żadnych czynności z powodu pandemii. Ostatecznie 8 września 2022 roku nastąpiła eksmisja, po której były salezjanin przeniósł się do Baranowa. Mieszka tam w domu dorosłego ministranta. W urządzonej przez siebie kaplicy transmituje msze w sieci.

Wcześniej domu zakonnym przy ul. Wronieckiej dochodziło do gorszących scen między zbuntowanym byłym zakonnikiem i salezjanami. Wiele razy interweniowała policja. W kwietniu 2022 roku salezjanin ksiądz Jacek Bielski pobił księdza Woźnickiego pałką teleskopową.

Zobacz też: Kontrowersyjny ksiądz z Poznania oskarżony o herezje

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl