Pędził przez Poznań ponad 130 km/h. Złapała go policja. NAGRANIE

Kierowca przekroczył dozwoloną prędkość o ponad 66 km/h. Gdyby popełnił to wykroczenie jeszcze przed wprowadzeniem nowych taryfikatorów, czyli przed sobotą, zapłaciłby maksymalnie 500 złotych. Teraz jednak kary za przekroczenie prędkości są nawet do 5 razy wyższe.

GDYBY TYLKO DZIEŃ WCZEŚNIEJ…

Od soboty obowiązuje nowy taryfikator punktów karnych, mandatów i nowe przepisy. Według nich za popełnienie wykroczeń z tej samej grupy kolejny raz w ciągu dwóch lat kierowcy będą karani podwójnie. Ponadto kary za między innymi przekroczenie prędkości są do 5 razy wyższe. O nowych przepisach boleśnie przekonał się jeden z mieszkańców Poznania, co uchwycił wideorejestrator policjantów poznańskiej drogówki.

PĘDZIŁ PRZEZ POZNAŃ 136 KM/H

Do zdarzenia doszło już pierwszego dnia od wprowadzenia nowych taryfikatorów. 17 września mundurowi poruszali się nieoznakowanym radiowozem po ulicy Warszawskiej. Panuje na niej ograniczenie prędkości do 70 km/h. W pewnym momencie na ich oczach kierowca czarnej osobówki wyprzedził ich ze znaczną prędkością. Policjanci, zanim zatrzymali pirat drogowego, dokładnie zmierzyli prędkość, z jaką się poruszał. Wideorejestrator wyświetlił liczbę 136,6 km/h. Oznacza to, że przekroczył prędkość o ponad 66 km/h.

WYSOKA KARA

Nagranie dziś udostępniła poznańska policja na swoim profilu na Facebooku. Przed zmianą przepisów kierowca za tak wysokie przekroczenie dozwolonej prędkości dostałby mandat o wysokości maksymalnie 500 złotych. Teraz jednak kara ta jest 4 razy wyższa i wynosi 2000 złotych. Taki mandat wystawili mu również policjanci drogówki.

Co więcej, kierowca otrzymał od policjantów 14 punktów karnych. Obecny limit wynosi 24 punkty. Po uzyskaniu takiej liczby kierowca traci prawo jazdy. Aby je odzyskać, należy przejść badania psychologiczne oraz wziąć udział w egzaminie sprawdzającym.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl