Po ponad dwóch latach remontu Scena Teatru Wielkiego w Poznaniu, nazwana imieniem Stanisława Moniuszki, znów zabrzmi w rytmie jego kompozycji. Gala otwarcia poświęcona patronowi opery to nie tylko hołd dla kultury, ale także moment, w którym zaprezentują się wybitni śpiewacy podczas festiwalu Moniuszki.
Scena Teatru Wielkiego w Poznaniu po długim okresie remontu jest gotowa na powrót do dawnej świetności. Wielki hołd dla Stanisława Moniuszki, patrona opery, zostanie oddany przez laureatów prestiżowego Konkursu im. Stanisława Moniuszki. Ruslana Koval, Piotr Kalina, Szymon Mechliński i Volodymyr Tyshkov, znani z wybitnych wykonań, wystąpią na odnowionej scenie. Artur Ruciński, gwiazda wieczoru, jeden z najwybitniejszych śpiewaków operowych, który podróżuje po całym świecie z pewnością zaprezentuje swoje unikatowe umiejętności. Ten wieczór jest hołdem dla polskiej kultury muzycznej.
Leszek Możdżer dzień później
Dzień po uroczystości otwarcia, scena Moniuszki znowu przygotowuje coś wyjątkowego. Leszek Możdżer, znany jazzman, postanowił sięgnąć po kompozycję Stanisława Moniuszki. „MONIUSZKO ALT_SHIFT_1 ESCAPE” to muzyczna opowieść stworzona na bazie uwertury fantastycznej „Bajka”. Możdżer docenił instrumentację i zręczne prowadzenie formy kompozycji Moniuszki, tworząc coś, co zachęca do improwizacji i jednocześnie oddaje hołd oryginałowi. Ta nieoczywista kolaboracja dwóch wielkich muzyków. Zapowiedziano ją, jako rzecz niezwykłą i bajeczną.
Kompozycja „MONIUSZKO ALT_SHIFT_1 ESCAPE” Leszka Możdżera miała swoją premierę podczas 12. edycji Enea Enter Festival w czerwcu 2022 roku. Teraz, przy akompaniamencie Orkiestry Teatru Wielkiego w Poznaniu pod dyrekcją Katarzyny Tomali-Jedynak zagrają ją na odnowionej scenie.
Remont sceny
Budynek został kompleksowo wyremontowany. Wnętrze gmachu pod Pegazem wymieniono całkowicie, od piwnic po dach. Koszt całego remontu wyniósł 40 milionów złotych.
– Mieliśmy obawy, czy ta realizacja się uda, bo była bardzo kosztowna, bardzo trudna w wymiarze technicznym, organizacyjnym i wykonawczym. Dopełnia ona wcześniejsze działania inwestycyjne w tym obiekcie. Takie okresy przerwy na remont bywają dla podobnych miejsc niszczące. Szczęśliwie, tutaj tak się nie stało, a to dzięki aktywności dyrekcji i całego zespołu- powiedział marszałek samorządu wojewódzkiego, Marek Woźniak
– Obecnie poznańska opera dysponuje jednym z najnowocześniejszych rozwiązań scenicznych. Doskonałym systemem oświetleniowym i nagłośnieniowym oraz tzw. techniką sceny. Są to rozwiązania niespotykane w teatrach operowych na świecie – z kolei powiedziała Renata Borowska-Juszczyńska, dyrektorka Teatru Wielkiego w Poznaniu.
Więcej o Festiwalu Moniuszki na oficjalnej stronie teatru: KLIKNIJ TU.
Czytaj też: Pierwszy taki projekt w Polsce. Poznańskie uczelnie połączyły się dla studentów