Oto trzy najlepsze książki o Wielkopolsce

Ogłoszono najlepsze tytuły w VII Konkursie o Nagrodę PTPN za najlepszą publikację o Wielkopolsce w roku 2023. Książki wyróżniono w trzech kategoriach.

Pod raz siódmy wybrano trzy książki, które najlepiej odzwierciedlają historię Wielkopolski i samego Poznania. Nagrodę przyznano w trzech kategoriach. W tegorocznej edycji walczyło 111 publikacji.

W kategorii literatura dotycząca miasta Poznania nagrodę otrzymały Zofia Leitgeber i Katarzyna Stelmachowska za książkę „Poznańskie Winiary 1939-1945. Losy winiarczyków”, która została wydana przez Wydawnictwo Miejskie Posnania.

W kategorii literatura naukowa nagrodę otrzymał Daniel Mikulski za monografię „Krajobraz folwarczny ziemi średzkiej w środkowej Wielkopolsce. Analiza i ocena zmienności krajobrazu w kontekście roli i znaczenia dawnych majątków ziemskich”. Książkę wydał Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Natomiast w kategorii literatura popularnonaukowa i beletrystyka wyróżniono prof. Marka Hendrykowskiego. Otrzymał nagrodę za książkę „Wiwat! Saga wielkopolska 1870-1920″, która była wydana z okazji 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, przez Dom Wydawniczy REBIS.

– Czy my Wielkopolanie mamy utwór literacki, który by oddawał to, co jest najwspanialszego w tym potwornie trudnym półwieczu między wojną francusko-pruską a polsko-bolszewicką? Ja z tego wyczytałem jedno: niezwykłe, zbiorowe dojrzewanie do wolności. Wszyscy mamy świadomość tego, czym było Powstanie Wielkopolskie, ale ono było tak naprawdę kropką nad „i”. Zależało mi na tym, żeby pokazać ten proces, uzmysłowić sobie, kiedy ludzie postanawiają w zniewoleniu, że będą wolni – powiedział Marek Hendrykowski, laureat nagrody.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu

– Cieszę się, że Wielkopolska jest dla nas interesująca i jest jednocześnie cały czas przedmiotem poznawania i opisywania. Nasz region na to zasługuje, ale musimy wykonać jeszcze trochę pracy, by lepiej poznać Wielkopolskę. To także moje zadanie – integrowanie Wielkopolan w ramach rozległego i bardzo zróżnicowanego regionu – powiedział Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Czytaj także: Tu ma stanąć nowy Teatr Muzyczny. Są jednak małe komplikacje | wpoznaniu.pl

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl