Orkiestra Jurka Owsiaka zagra po raz 27

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra pod hasłem „Pomaganie jest dziecinnie proste”. 13 stycznia na ulice Poznania i całej Polski wyjdą tysiące wolontariuszy, będą odbywać się koncerty i licytacje. W zeszłym roku zebrano ponad 126 milionów złotych.

Celem finału będzie zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali. Jednym z haseł w tym roku jest „Gramy dla dzieci małych i bez focha”.

Co w Poznaniu na Orkiestrze?

Na pl. Adama Mickiewicza, od godz. 10 do 16, zaprezentują się m.in. Grupa Rekonstrukcji Cywilno-Militarnej Semper Fidelis, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Ochotnicza Straż Pożarna i Straż Miejska Miasta Poznania. Ustawiony też tam będzie dmuchany tor przeszkód, na którym każdy chętny będzie mógł spróbować swoich sił. W tym samych godzinach posłuchać będzie można także występu zespołów muzycznych: Mały Fragment Rzeczywistości, NailiaH, Eleanor Gray, SGM, Negativ i Arktyka.

Tradycyjnie w samo południe wystartuje bieg „Policz się z cukrzycą”. Trasa prowadzić będzie północną nitką ul. Św. Marcin, ale bieg nie będzie miał formy rywalizacji. Chodzi o zwrócenie uwagi na poważną chorobę, jaką jest cukrzyca.

Po biegu ok godz. 13, również na północnej nitce ul. Św. Marcin, będzie można obejrzeć pokaz klasycznych samochodów, w tym oczywiście nieśmiertelnych maluchów, czyli fiatów 126p.

O godz. 16:15 przed Zamkiem rozpoczną się koncerty. Wystąpią zespoły: Rock Imagination, Gra Sów i Krambabula. Gwiazdą wieczoru, która pojawi się na scenie o godz. 19:15, będzie Łona i Webber. Ten szczeciński duet prezentuje niebanalny styl, pełen inteligentnego humoru, słownych gier i zręcznych puent.

Na godz. 20 zaplanowano Światełko do nieba. W tym roku nie będzie pokazu fajerwerków. Organizatorzy przygotowali zimne ognie, które będą rozdawane i zapalone przed Zamkiem.

Przez cały dzień, od godz. 10 do 20, w Sali Wielkiej CK Zamek ludzie z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa będzie czekać na chętnych chcących oddać krew. W zeszłym roku zgłosiło aż 268 osób i udało się zgromadzić 120 litrów krwi.

Licytacje

Od godziny 16 do 20 w Sali Wystaw na piętrze, gdzie mieści się Sala Wielka, odbędą się licytacje, bez których nie może się obyć żaden z dotychczasowych 27 finałów. Jak co roku Prezydent Miasta Poznania przekazał rzeczy na ten cel. Wylicytować będzie można między innymi specjalny medal pokryty 24-karatowym złotem, który otrzymało ponad 20 tysięcy biegaczy podczas poznańskiego Biegu Niepodległości. Przeznaczony na aukcję egzemplarz Jacek Jaśkowiak dostał od organizatorów tego biegu podczas tegorocznej Poznańskiej Gali Sportu.

Nie zabrakło również przedmiotów związanych z miastem, jak: specjalna edycja gry „Monopoly Poznań”, koszulki „Wolne Miasto Poznań”, czy okolicznościowe złote karty PEKA. Prezydent na licytację przeznaczył również Kalendarz Trzech Religii oraz książkę — wywiad rzekę „Dżej Dżej”. Wszystkie te rzeczy są z podpisem Jacka Jaśkowiaka.

To tylko część z kilkudziesięciu przedmiotów, które będą licytowane na Zamku. Kulminacyjnym punktem, po Światełku do nieba, będzie licytacja złotych Serduszek przekazanych przez Policję. Co roku wykonywane jest nowe, specjalnie na każdy finał. Tradycją stało się już jednak, że ponownie licytowane są serduszka z lat poprzednich. Wraca więc Złote Serduszko z roku 2016, które w zeszłym roku uzyskało 17100 zł.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl