Okuloki dla laureatów STUKOT’56

Po raz trzeci odbyła się gala STUKOT 56, aby uhonorować osoby i instytucje, które kontynuują idee robotników, którzy 68 lat temu walczyli o wolność i sprawiedliwość.

W czerwcu 1956 roku w Poznaniu odbyły się protesty robotników, przeciwko ówczesnemu systemowi. Był to pierwszy strajk generalny w PRL. Tłum poznaniaków walczył o swoje prawa. Mieli transparenty m.in z napisami „chcemy chleba” i „chcemy wolności”. Protestujący maszerowali poznańskimi ulicami i walczyli o swoje prawa. Uczestnicy wydarzeń często ponieśli za tę rewoltę najwyższą cenę. Protesty zostały wówczas krwawo stłumione przez milicję i wojsko.

– To co jest niezwykle ważne, gdy obchodzimy kolejną rocznicę czerwca 1956 to duma. To tutaj, w sercu Wielkopolski, w Poznaniu zrobiono pierwszy krok ku wolności. Potem była Solidarność, a potem pojawiła się wolność. To co było i jest ważne to troska o godność człowieka i o wolność. W 1956 walczono właśnie o to. Te elementy nigdy się nie kończą. Dzisiaj kiedy żyjemy w wolnej Polsce możnaby powiedzieć, że jesteśmy wolni. Jednak interpretować można to również w wymiarze indywidualnym. Dlatego zawsze trzeba o to dbać. Chciałbym podziękować naszym bohaterom, ponieważ zrobili najważniejszy krok, w tak trudnych czasach – powiedział Jarosław Lange, przewodniczący Zarządu Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność”.

fot. wPoznaniu.pl

Symboliczna statuetka 

Od wydarzeń czerwcowych minęło 68 lat. Pamięć o poznańskich protestach nadal jest obecna nie tylko w pamięci uczestników, ich rodzin, ale również osób i instytucji, które dbają aby przyszłe pokolenia wiedziały co działo się w latach 50. ubiegłego wieku w Polsce. W tym roku, podczas trzeciej edycji STUKOT’ 56 przyznano nagrody w trzech kategoriach. Organizatorem konkursu jest Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, a autorem statuetek Roman Kosmala.

W kategorii „O Boga” nagrodzono w tym roku zespól Siewcy Lednicy. Zespół tworzy muzykę, przy której młodzież może chwalić Boga z radością. Ich muzyka oparta jest na prostych refrenach aby wspólnie można było je śpiewać i do nich tańczyć.

W kategorii „Za wolność” nagrodę otrzymała Hanna Suchocka. To pierwsza w Polsce kobieta premier, z międzynarodowym uznaniem. Brała udział we wcielaniu zasad demokratycznych.

Natomiast „Za prawo i chleb” wyróżniono Zupę na Głównym. Wolontariusze i wolontariuszki sprawiają, że Zupa na Głównym jest symbolem wsparcia. Dają ludziom posiłek ale również rozmowę i swoje zaangażowanie. To inicjatywa, która pomaga tym, którzy znaleźli się w gorszej sytuacji życiowej.

– To jest element naszej tożsamości. Pamiętam ten dzień gdy wybuchły protesty. Nie zmarnujmy tej wolności, którą w 1956 nam otworzono – powiedziała premier Hanna Suchocka odbierając nagrodę.

Laureaci odebrali statuetki, które były w formie robotniczego okuloka. Były to charakterystyczne dla tamtych czasów drewniane robotnicze buty.

fot. wPoznaniu.pl

Czytaj także: To będzie naprawdę Kulturalny Stary Rynek | wpoznaniu.pl

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl