Ogranicz dziś lepiej czas na dworze! Zanieczyszczenia powietrza w Poznaniu

Niebezpieczne dla człowieka, rakotwórcze pyły w powietrzu. Szczególnie narażone są osoby cierpiące na choroby sercowo-naczyniowe, choroby układu oddechowego, osoby starsze oraz kobiety w ciąży.

Centrum Zarządzania Kryzysowego podaje informacje o przekroczeniu 100 µg/m3, czyli 100 mikrogramów na metr sześcienny, dla pyłów PM10 i PM2,5. Pyły te są niebezpieczne dla człowieka, ponieważ zawierają rakotwórcze metale ciężkie.

Cząsteczki kumulują się dzisiaj w powietrzu z uwagi na znikomy wiatr. Szczególnie narażone są osoby cierpiące na choroby sercowo-naczyniowe, choroby układu oddechowego, osoby starsze oraz kobiety w ciąży.

Gorsze warunki smogowe panują dziś tylko w województwie lubuskim i zachodniopomorskim. Nie powinno się dzisiaj wykonywać wysiłku fizycznego na zewnątrz. Możliwe, że odczujemy pogorszenie samopoczucia, dyskomfort czy kaszel. Szkodliwość powietrza prognozowana jest jeszcze na kilka kolejnych dni.

Zła jakość powietrza w Poznaniu powodowana jest paleniem w kominkach, piecach i kozach. Nie raz widzimy w mieście chmury dymu unoszące się sponad kamienic. Mieszkańcy miasta często skarżą się na dym i smród powodowany paleniem śmieciami. Internauci zamieszczają na Facebooku między innymi takie komentarze.

“Do ludzi nie dociera, że się trują.”

 

”Edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja. Dopóki ludzie nie zrozumieją dlaczego palenie od góry jest lepsze, dopóty będą marnować paliwo i wpuszczać cenne składniki kominem.”

Palenie śmieciami w kominkach można zgłaszać do spółdzielni mieszkaniowych, albo to Poznańskiego Alarmu Smogowego.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl