Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. „Dzieci też chorują na depresję. To nie jest czas beztroski”

W związku z Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją, Centrum Medyczne POSUM w Poznaniu ogłosiło nową inicjatywę. Będą dbać o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. W ramach tych działań planowane są prelekcje w poznańskich szkołach oraz darmowe wizyty u specjalistów.

POSUM rozpoczyna inicjatywę, w ramach której oferuje darmowe wizyty u specjalistów oraz prelekcje w poznańskich szkołach. Dyrektor  Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych Konrad Zaradny mówił o znaczeniu działań w szkołach, gdzie często pojawiają się problemy psychologiczne. Ważne jest, aby zapewnić wsparcie każdej osobie indywidualnie, niezależnie od wieku. POSUM rozpocznie od działań bezpłatnych we współpracy ze szkołami.

Statystyki mówią same za siebie: co trzeci młody człowiek czuje się samotny, a 16 proc. z nich okalecza się. W takiej sytuacji POSUM angażuje się w działania, oferując prelekcje oraz darmowe wizyty u specjalistów, by być tam, gdzie wsparcie jest najbardziej potrzebne.

– Chcemy być obecni na etapie szkolnym, gdzie często pojawiają się problemy psychologiczne. Wiemy, że psychologowie szkolni często nie spełniają oczekiwań młodzieży, dlatego chcemy być wsparciem na tym etapie. Zależy nam na rozwiązaniu problemu na terenie Poznania, ale zdajemy sobie sprawę, że nie jest to łatwe zadanie. Dlatego staramy się działać w pierwszej kolejności w szkołach i innych instytucjach, gdzie możemy dotrzeć do osób potrzebujących wsparcia – mówił Konrad Zaradny.

23 lutego jest Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją (fot. zdj. ilustracyjne / pixabay.com.pl)

Dostępność pomocy psychologicznej

Psycholog dziecięcy, Jadwiga Migaszewska-Majewicz zauważa narastające problemy zdrowia psychicznego u młodzieży oraz lukę w dostępie do pomocy psychologicznej. Istniejące procedury, które wymagają skierowania od lekarza i obecności rodzica, powodują, że wiele młodych ludzi nie sięga po pomoc. Dlatego konieczne jest zapewnienie elastycznych i dostosowanych do potrzeb form wsparcia. Ważne jest także zwrócenie uwagi na różnorodne objawy obniżonego nastroju czy depresji, które mogą być indywidualne dla każdej osoby.

– Każde zachowanie może być objawem obniżonego nastroju. Dosłownie. Wesołkowatość, a także smutek, bezsenność, oraz nadmierna ilość snu, u każdego występują inne objawy. Nie ma ogólnej recepty na rozpoznanie na ulicy osoby, która ma depresję – wyjaśnia psycholog dziecięcy Jadwiga Migaszewska-Majewicz.

Młodzieżowa Rada Miasta Poznania ma zamiar zaangażować się w działania mające na celu wsparcie młodych ludzi w problemach zdrowotnych i społecznych. Działania te obejmują identyfikację problemów oraz opracowanie skutecznych strategii i rozwiązań.

– Często nie dostrzegamy problemów u dzieci, ponieważ zakładamy, że to czas beztroski. Musimy zrozumieć, że nawet dzieci mogą cierpieć na obniżone samopoczucie i inne problemy emocjonalne. Dlatego ważne jest, abyśmy podejmowali działania mające na celu wsparcie każdego indywidualnie, niezależnie od wieku – mówi nam psycholog dziecięcy Jadwiga Migaszewska-Majewicz i dodaje: – Nie spotkałam 4-5 latka z obniżonym nastrojem, ale już 8-latka tak. Nawet 8-latka, który podjął próbę samobójczą w tym wieku.

fot. Łukasz Gdak/wPoznaniu.pl

Czytaj też: Jak widzą świat osoby z depresją? Nowa wystawa w Poznaniu

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl