79 lat temu zakończyła się niemiecka okupacja Poznania

Na poznańskiej Cytadeli uczczono kolejną rocznicę zakończenia okupacji niemieckiej i walk o Poznań. Uczestnicy uroczystości pamiętają także o tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Tak jak w roku ubiegłym, w związku z toczącą się wojną w Ukrainie, obchody odbyły się pod Dzwonem Pokoju.

– 23 lutego to dla nas ważna data, która symbolizuje koniec ciężkiej hitlerowskiej okupacji, klęskę tyranii. Przypomina nam także o cierpieniach, jakie dotknęły poznanianki i poznaniaków pod niemiecką okupacją w czasie II wojny światowej. Chcemy pamiętać o tym najbardziej dramatycznym rozdziale w historii Poznania, aby poświęcenie naszych przodków, którzy żyli w naszym mieście w najtrudniejszych czasach wojny – próbować zrozumieć, poddać refleksji – mówił podczas uroczystości Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Tak jak w roku ubiegłym, główne uroczystości odbyły się na górnym tarasie Cytadeli, ale nie pod Pomnikiem Żołnierzy Radzieckich, a pod Dzwonem Pokoju. Zorganizowanie ceremonii w tym miejscu miało wymiar symboliczny.

Do aktualnej sytuacji u naszych wschodnich sąsiadów nawiązał także w swoim przemówieniu zastępca prezydenta. 

– Poświęceniem była nie tylko walka z bronią w ręku, ale też pomoc sąsiadowi, podzielenie się jedzeniem, zaopiekowanie się osieroconym dzieckiem. Nasz naród w latach wojny został obarczony wielkim ciężarem. Obecnie, drugi już rok podobne brzemię nosi Ukraina. Należy jednak wierzyć w siłę solidarności, która pomaga przetrwać najcięższy czas i zwyciężać – mówił Mariusz Wiśniewski. – Znamy cenę wolności, jesteśmy świadomi siły solidarności, dlatego w przeddzień drugiej rocznicy napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę chcemy powiedzieć naszym sąsiadom: jesteśmy z Wami – podkreślił zastępca prezydenta.

Po uroczystościach pod Dzwonem Pokoju w imieniu poznaniaków kwiaty pod pomnikami Cytadelowców i Żołnierzy Alianckich złożyli Mariusz Wiśniewski i Halina Owsianna, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Poznania. Obecni byli także przedstawiciele parlamentarzystów, władz samorządowych i wojewódzkich oraz środowisk kombatanckich. 

Dzień wcześniej przedstawiciele Miasta odwiedzili także kwatery żołnierzy polskich, radzieckich i niemieckich na Miłostowie. Kwiaty złożono również pod kamieniami pamięci ofiar wojny w Ukrainie, znajdujących się na cmentarzach Junikowo i Miłostowo.

Bitwa o Poznań to trwające miesiąc walki o odzyskanie ziem spod niemieckiej okupacji. Zakończyły się rankiem 23 lutego 1945 r., kiedy po 5-dniowym oblężeniu poddało się wojsko broniące Cytadelę. W wyniku natarcia poległo niemal 6 tysięcy żołnierzy radzieckich oraz 2-3 tysiące z armii niemieckiej. Straty po stronie polskiej wynosiły ok. 700 ofiar.

Źródło: Poznan.pl

Czytaj też: Prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu do odwołania?

Marek Jerzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl