Wielkopolska

Ognisko ASF. Zagrożonych blisko 1,8 tysiąca świń

Likwidacja ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w miejscowości Ujazd trwa od środy. Zagrożonych jest około 1,8 tys. świń z 16 okolicznych gospodarstw.

W miejscowości Ujazd (pow. gnieźnieński) potwierdzono wystąpienie afrykańskiego pomoru świń (ASF). Wirus zidentyfikowano w gospodarstwie, w którym znajdowały się 52 świnie. Od środy trwa eliminacji zarażonych zwierząt, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby.

W promieniu 1 km od ogniska ASF znajduje się 16 gospodarstw, w których hoduje się około 1,8 tysiąca świń. Wszystkie te zwierzęta są potencjalnie zagrożone zakażeniem. W piątek będą kontynuowane kontrole tych gospodarstw, które zdecydują o ewentualnym wybiciu kolejnych zwierząt.

Co to jest ASF?

Wystąpienie ASF potwierdziły badania przeprowadzone w Państwowym Instytucie Weterynarii w Puławach. W odpowiedzi na potwierdzenie ogniska choroby, wojewoda wielkopolski wyda rozporządzenie ustanawiające obszary zapowietrzone i zagrożone w promieniu 10 km wokół miejsca wystąpienia ASF.

Afrykański pomór świń to poważna, zakaźna choroba wirusowa, która dotyka zarówno świnie domowe, jak i dziki. Choroba rozprzestrzenia się powoli, ale ma wysoką śmiertelność, sięgającą nawet 100 proc. w zarażonych stadach. Warto podkreślić, że wirus ASF nie stanowi zagrożenia dla ludzi.

Czytaj też: Nietypowy pomysł na wakacje od znanych zakładów. „Zamów tzw. fabrykę na wynos”

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl