Odlewnia Volkswagena ogrzeje 4500 poznańskich mieszkań

W Odlewni Volkswagena na poznańskiej Wildzie wprowadzono nowe rozwiązanie technologiczne. Zakład rocznie będzie produkować 2440 ton CO2 mniej. Przy okazji ogrzeje 4500 mieszkań. Celem jest osiągniecie neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Odlewnia Volkswagena w Poznaniu produkuje, między innymi obudowy skrzyni biegów, sprzęgła, głowice cylindrowe i inne części konstrukcji. Teraz wprowadza nowe rozwiązania, które ma na celu zmniejszenie emisji CO2. Wizją zakładu jest przede wszystkim dążenie do neutralności klimatycznej w 2050 roku. Dlatego już od 2017 roku Volkswagen odzyskuje ciepło, które powstaje przy pracy sprężarek i przekazuje je do poznańskiej elektrociepłowni Karolin. Teraz wykorzystają te doświadczenia na większą skalę i odzyskują ciepło z wytapialni aluminium.

Kryzys klimatyczny ze wszystkimi skutkami jest ogromnym wyzwaniem, nie tylko w obszarze prywatnym. Jeśli mówimy o przyszłości, to mamy szczególne zobowiązanie.Musimy chronić zasoby i myślę, że udało nam się osiągnąć już dobre efekty. Te działania są inwestycją w przyszłość i młode pokolenia – mówił dyrektor odlewni Volkswagen w Poznaniu, dr Thoma Kreuzinger-Janik.

Rozwiązanie pozwoli na ogrzanie 4500 mieszkań i 45 budynków wielorodzinnych na poznańskim Górczynie i Wildzie. To 16 tysięcy Megawatogodzin energii cieplnej.

Inwestycja jest jednym z kroków Poznania w przyczynieniu się do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku.

Jeśli chcemy mówić o neutralności klimatycznej, to ta inwestycja jest jednym z największych konkretów, ale ona obrazuje, ile jeszcze musimy zrobić w optymalizacji CO2. W oparciu o liczby będziemy podejmować kolejne działania – mówił prezydent miasta, Jacek Jaśkowiak. 

 

 

 

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl