Odkrycie na Starym Rynku. Znaleziono drewniane rury wodociągowe

Gruntowny remont Starego Rynku, który trwa od początku roku jest okazją do badań archeologicznych. Dotychczas badacze znaleźli tam między innymi drewniane rury wodociągowe.

Instalacja pochodzi najprawdopodobniej z XVII wieku, kiedy w taki sposób wykonywano wodociągi. Oznacza to, że wydrążone w środku kłody spędziły pod ziemią nawet czterysta lat. Ich przetrwanie do dzisiaj było możliwe dzięki wilgotności gleby, w której je znaleziono. Próbki rurociągu zostaną przebadane przez naukowców, którzy określą ich dokładny wiek.

  • fot. PIM / poznan.pl

Innym odkryciem jakiego udało się dokonać w trakcie prac było odkopanie podziemnego pomieszczenia. Betonowa konstrukcja znajduje się pomiędzy Odwachem a Galerią Arsenał i najprawdopodobniej służyła jako stacja transformatorowa. Umieszczone w niej urządzenia miały zasilać pierwszą poznańską linię tramwajową, która przebiegała wówczas przez Stary Rynek. Ostatnie kursy odbyły się w 1955 roku.

fot. PIM / poznan.pl

 

Modernizacja Starego Rynku potrwa do jesieni przyszłego roku. W tym momencie poruszanie się po płycie jest znacznie utrudnione, ale mieszkańcy mogą pieszo dojść do każdego budynku w tym do lokali gastronomicznych. Oprócz wymiany kostki brukowej miasto stworzy  pod powierzchnią zbiorniki retencyjne oraz toalety publiczne.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl