Mężczyzna z Jarocina, który prowadził pseudohodowlę psów i kotów usłyszał zarzuty. Odebrano mu 33 zwierzęta, które przetrzymywane były w zbyt małych kojcach, bez dostępu do jedzenia i świeżej wody.
Jakie warunki panowały na pseudohodowli?
Psy przebywały w kojcach, które zabrudzone były odchodami. Nie miały także wydzielonej przestrzeni na załatwianie potrzeb fizjologicznych. Wybiegi także nie spełniały określonych wymogów — były zbyt małe, znajdowały się na nich śmieci zagrażające zdrowiu zwierząt. Psy i koty nie miały żadnego dostępu do świeżej wody i odpowiedniego pożywienia. Funkcjonariusze znaleźli na całym terenie „hodowli” wyłącznie kilka misek, w których moczył się chleb… Zwierzęta odebrane 64-latkowi były nie tylko brudne i zalęknione. Kilka z nich posiadało rozmaite obrażenia.
Śledczy przedstawili mieszkańcowi gminy Jarocin zarzut znęcania się nad zwierzętami. Zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt, grozić może mu kara pozbawienia wolności do lat trzech. Sąd może także orzec stałe odebranie mu zwierząt. 64-latek przyznał się do popełnionego przestępstwa.
Zdjęcia: KKP Jarocin
Przy odbiorze zwierząt obecni byli pracownicy Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Radlinie oraz ludzie z miejscowego Towarzystwa Ochrony Zwierząt. W akcji udział wzięła także Powiatowa Inspekcja Weterynaryjna oraz pracownicy Urząd Miasta i Gminy Jarocin oraz policjanci.
Artykuł 35. Ustawy o ochronie zwierząt
Przypominamy treść ważnego artykułu z Ustawy o ochronie zwierząt:
1. Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art.6. wyłączenia zakazu zabijania zwierząt, zakaz znęcania się nad zwierzętami ust. 1, art. 33 zasady uśmiercania zwierząt lub art. 34 uśmiercanie zwierząt w ubojni ust. 1–4 podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. 1. Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art.6. wyłączenia zakazu zabijania zwierząt, zakaz znęcania się nad zwierzętami ust. 1, art. 33 zasady uśmiercania zwierząt lub art. 34 uśmiercanie zwierząt w ubojni ust. 1–4 podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
1a. Tej samej karze podlega ten, kto znęca się nad zwierzęciem.
2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 lub 1a działa ze szczególnym okrucieństwem podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
3. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1, 1a lub 2 sąd orzeka przepadek zwierzęcia, jeżeli sprawca jest jego właścicielem
3a. Sąd może orzec tytułem środka karnego zakaz posiadania wszelkich zwierząt albo określonej kategorii zwierząt w razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1 lub 1a.
3b. Sąd orzeka tytułem środka karnego zakaz posiadania wszelkich zwierząt albo określonej kategorii zwierząt w razie skazania za przestępstwo określone w ust. 2. 5. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1, 1a lub 2, sąd orzeka nawiązkę w wysokości od 1000 zł do 100 000 zł na wskazany cel związany z ochroną zwierząt.
Każdą formę znęcania się nad zwierzętami należy jak najszybciej zgłosić odpowiednim służbom!