Poznaniacy złożyli kwiaty i zapalili znicze pod Pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru, upamiętniając 84. rocznicę pierwszej masowej zsyłki Polaków na Sybir.
Pomniki Ofiar Katynia i Sybiru
W imieniu mieszkańców Poznania kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru złożyli Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta, oraz Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta. W uroczystości uczestniczyli także wicewojewoda Karolina Fabiś-Szulc, Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański, a także przedstawiciele organizacji zrzeszających Sybiraków i kombatantów.
Noc z 9 na 10 lutego 1940 roku to początek pierwszej z deportacji Polaków na Sybir. W ramach tej tragicznej masowej zsyłki wywieziono na wschód ponad 140 tysięcy mieszkańców Polski. Wiele osób nie przeżyło samej podróży. Ci którzy dotarli na miejsce zsyłki, musieli zmierzyć się z trudnymi warunkami życia w sowieckich łagrach. Brak podstawowych środków do życia, choroby, głód i brutalne represje ze strony sowieckich władz stanowiły codzienność deportowanych.
Skutki pierwszej zsyłki na Sybir były tragiczne. Pozostawiły trwały ślad w historii Polski. Zsyłka uważana jest za jedno z najbardziej bolesnych wydarzeń czasów II wojny światowej.