Od stycznia podrożeje czynsz za mieszkania komunalne

Zmiana w wysokości czynszu komunalnego nastąpi po raz pierwszy od 2008 roku. Według nowych przepisów, od stycznia, wzrośnie ona o 2 zł. Nie będzie jednak dotyczyć najmu socjalnego.

Nowe koszty czynszu komunalnego dotyczą wyłącznie stawki bazowej. Zwiększy się ona o 2 zł za metr kwadratowy (obecnie wynosi 4,90 zł). Czynsz wynikający z wartości użytkowej mieszkania pozostanie bez zmian. Zmiany obejmą lokale, które są wynajmowane na podstawie umowy najmu lokalu zawartej na czas nieoznaczony. Obecnie najniższa stawka za metr kwadratowy dla tego typu umów wynosi 4,90 zł, średnia 7,61 zł, najwyższa zaś 11,59 zł. Po zmianach prognozowana najniższa stawka wynosić będzie 6,90 zł, średnia 9,85 zł, a najwyższa 14,35 zł.

Jak tłumaczy miasto, decyzja o zmianach spowodowana jest czynnikami ekonomicznymi, które w ostatnim czasie diametralnie się zmieniły. Wyraźnie wzrosły podstawowe koszty utrzymania nieruchomości, a ceny przeglądów budowlanych zwiększyły się o 100%. Dodatkowo wzrósł koszt przeglądów kominowych o 180% (tylko w stosunku do 2018 roku), a o ponad 100% wzrosły ceny materiałów oraz wartość robót budowlanych. Duży wpływ na coraz wyższe koszty utrzymania miejskich lokali ma także rosnąca inflacja.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl