Od kwietnia do czerwca możemy się na nie natknąć. Jak się zachować podczas spotkania z wężem?

Od kwietnia do czerwca można spotkać i z bliska zobaczyć krajowe gatunki gadów. W tym okresie zwiększa się prawdopodobieństwo spotkania węży, co może wywołać strach. Jak się zachować podczas spotkania z wężem?

Większość osób spotykając węże odczuwa strach. Są one zagrożoną grupą zwierząt, która cierpi przez niszczenie i przekształcanie ich naturalnych siedlisk. Przyczynia się do tego również ich tępienie, pomimo że są gatunkami chronionymi. Największym ich zagrożeniem poza działalnością człowieka są dla nich zmiany klimatu, anomalie pogodowe takie jak: susze, choroby, gatunki inwazyjne.

Gatunki występujące w Polsce

Najczęściej spotykanym gatunkiem jest zaskroniec zwyczajny, który jest najpospolitszym wężem w naszym kraju. Ma charakterystyczne czarne plamy na głowie, zazwyczaj występuje w pobliżu zbiorników wodnych i mokradeł. Żywi się głównie płazami i rybami. W poszukiwaniu pożywienia przemieszcza się i może pojawić się w przypadkowych miejscach.

W niektórych regionach można spotkać żmiję zygzakowatą, jedyny jadowity gatunek żyjący w Polsce. Węże te nigdy same nie atakują, chyba, że czują zagrożenie (w przypadku, kiedy próbuje je się złapać lub nadepnąć). Są bardzo płochliwe, więc kiedy dojdzie do spotkania zastygają w bezruchu lub próbują szybko zejść człowiekowi z drogi. Przez wieki były tępione, dlatego teraz występują rzadko, a w wielu miejscach praktycznie nie występują.

Gniewosza plamistego można spotkać w Puszczy Noteckiej i na pozostałym obszarze Wielkopolski tylko pojedyncze osobniki, które żyją w małych populacjach. Z kolei na południu żyje wąż eskulapa w dolinie Sanu i odkrycie ostatnich lat zaskroniec rybołów na Śląsku Cieszyńskim.

Zachowanie podczas spotkania węża

Kiedy spotka się węża podczas spaceru lub w ogródku, należy dać mu uciec. Warto umieć rozpoznawać krajowe gatunki węży i mieć wiedzę, które żyją w naszym najbliższym otoczeniu. Jest to istotne ze względu na wzrastający problem porzucania egzotycznych zwierząt, które uciekły terrarystom. Najczęściej to zjawisko obserwowane jest w okresie wiosenno-letnim w dużych miastach. Wtedy należy wezwać odpowiednie służby i zachować wszelką ostrożność, ponieważ mogą to być gatunki niebezpieczne i jadowite.

Dla zainteresowanych tymi zwierzętami odbędzie się wykład otwarty „Wśród zaskrońców, żmij, pytonów i boa – węże w naszym otoczeniu i dlaczego budzą w nas strach” w czwartek 25 maja 2023 roku o godzinie 15:00 w Collegium Maximum przy ul. Wojska Polskiego 28 w sali A.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl