Płazy są ważną częścią ekosystemu, dlatego od 15 lat grupa naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przenosi przez ulice żaby. Akcja ma nawet swoją nazwę – „Płotek”.
Prof. Piotr Tryjanowski, doktorantka lek. wet. Martyna Frątczak i dr. Mikołaj Kaczmarski od 2008 roku prowadzą akcje „Płotek”. Nazwa wzięła się stąd, że co roku w okresie godowym płazów, stawiają zabezpieczenie między ulicą a terenami zielonymi i w ten sposób wyłapują żaby, które podążają do pobliskich stawów. Dzięki temu płazy nie giną pod kołami rozpędzonych samochodów.
Od tego czasu udało się przenieść 17 tys. płazów, co jest bardzo dużym sukcesem. W tym roku podczas akcji, przy ul. Warmińskiej (od ulicy Wojska Polskiego) udało się przenieść 330 ropuch, a w 2021 uratowano 500 płazów. Co prawda nie ma tam dużego ruchu, natomiast cały czas pojawia się problem śmiertelności. Tegoroczna, chłodniejsza wiosna sprzyjała płazom, ponieważ bardzo wysokie temperatury utrudniają im rozród.
– Poprzednie lata to potężna susza i niewiele zwierząt przeżyło, w tym płazy. Dlatego tak ważna jest ta akcja, aby pomagać im docierać do miejsc rozrodu. W tym roku akcja wyglądała inaczej ponieważ ze względu na to, że spoczywa to na barkach wolontariuszy a płazy są pod ochroną w ustawie o ochronie przyrody dlatego organ administracyjny powinien zadziałać w tej kwestii – podkreślił dr. Mikołaj Kaczmarski
Doktor Kaczmarski podkreśla jak ważne są działania, jak chociażby takie, aby podczas rozrodu płazów wyłączyć na jakiś czas z ruchu ulice. Przykładem może tu być historia z kontroli jednej z dróg w Poznaniu, gdzie znaleźli 60 martwych żab a tylko 40 żywych. Efektywnym działaniem było np. zawieszenie prac remontowych na Traszkach Ratajskich podczas rozrodu.
Płazy ważne dla miasta
Płazy są bardzo ważne dla ekosystemu miasta ponieważ zjadają glony, przez to, woda się oczyszcza i jest lepszej jakości. Z kolei brak kijanek powoduje zaburzenia ekosystemu i przyczynia się do rozmnażania komarów i innych inwazyjnych owadów.