Nowe budynki dla opuszczonych dzieci. „Staramy się pomagać najsłabszym”

Centrum Wspierania Rodzin „Swoboda” ma nową siedzibę z lepszymi warunkami niż dotychczas. Na opuszczone dzieci czekają pokoje jedno- i dwuosobowe, przestronny teren do rekreacji i osobna sala do nauki. W dwóch nowoczesnych budynkach może zamieszkać łącznie 28 młodych ludzi.

Nowe domy dziecka w Poznaniu

„Marcelin” i „Marcelinka” to dwie placówki opiekuńczo-wychowawcze prowadzone przez Centrum Wspierania Rodzin „Swoboda”. Nowa siedziba mieści się przy ul. Perzyckiej 110b. Do dyspozycji oddana zostaje wyposażona przestrzeń, ale też kompleksowa, całodobowa opieka wychowawców, psychologa i pedagoga.

– Miło mi poinformować, że udało się zakończyć kolejną ważną inwestycję dla placówki opiekuńczo-wychowawczej. Jej wartość to ponad 8 mln złotych – mówił prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak i dodał: – Staramy się w Poznaniu dbać o najsłabszych. Wspieramy te dzieci, które mają w życiu trudniej, żeby te warunki dla dzieci były najbardziej zbliżone do tych w tradycyjnych rodzinach.

Oddanie do użytku budynków przy ul. Perzyckiej oznacza, że już wszystkie placówki opiekuńczo-wychowawcze w Poznaniu spełniają wymagane standardy. Zgodnie z prawem w każdej z nich może przebywać nie więcej niż 14 dzieci. Od 2018 roku na standaryzację placówek tego typu przeznaczono prawie 26,7 mln zł. Wówczas zakończyła się budowa budynków przy zbiegu ul. Sarmackiej i Aragońskiej. W ten sposób powstały 4 placówki, które dysponują miejscami dla 56 wychowanków. Kolejnym etapem standaryzacji były dwa budynki dla Domu Dziecka nr 2 przy ul. Filareckiej.

Inwestycję zrealizowała spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie. W dotychczasowej lokalizacji „Marcelina” i „Marcelinki” przy ul. Swoboda uruchomiono miejsca dla dzieci z Ukrainy. Pieniądze przeznaczył również UNICEF.

Na terenie Poznania działa dziesięć 14-osobowych placówek, które łączą zadania typu socjalizującego i interwencyjnego. W tym 6 miejskich i 4 działające na zlecenie miasta. Wspierają one rodziny i zapewniają doraźną, całodobową opiekę podczas sytuacji kryzysowej. Opiekują się i wychowują dzieci do czasu jego powrotu do rodziny naturalnej lub umieszczenia go w rodzinie adopcyjnej. Wychowankowie są objęci działaniami terapeutycznymi i mają dostęp do opieki medycznej i pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

– Marcelinka to dom dziecka, który zapewnia wsparcie opiekuńczo-wychowawcze dzieciom, których rodzice lub opiekunowie z różnych przyczyn nie mogą się opiekować dziećmi. Trafiają na teren powiatu poznańskiego i kierowane są do takich placówek, nad którymi piecze sprawuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Poznaniu – tłumaczy Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP.

Centrum Wspierania Rodzin „Swoboda” prowadzi też klub Dobrych Rodziców. Wspiera rodziców biologicznych, którzy maja problemy w opiece i wychowaniu. Ponadto w ramach CWR działa Okno Życia, które umożliwia anonimowe pozostawienie dziecka w bezpiecznych warunkach pod opieką wykwalifikowanego personelu oraz Punkt Konsultacyjno-Mediacyjny, w którym rozwiązywane są sporne, rodzinne kwestie.

– W całej Polsce borykamy się z problemem dotyczącym małej ilości rodzin, które chciałyby być rodzinami zastępczymi, dlatego pomagamy osobom, które już się zdecydują, na otrzymanie kompleksowego wsparcia dla dzieci, dla rodziców, poprowadzenia przez wszystkie formalności – mówiła Maria Lisiecka-Pawełczak, radna miejska, przewodnicząca Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia.

Cały czas poszukiwane są rodziny zastępcze. Każdy, kto jest gotowy do tej ważnej roli kontaktować się może przez stronę www.mopr.poznan.pl lub www.cwr-poznan.pl.

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl