Od 1 marca kierowca musi to mieć. Inaczej dostanie mandat

Już niedługo kierowcy będą musieli zaopatrzyć się w specjalne zielone naklejki. Dzięki nim będzie można wjechać do Strefy Czystego Transportu, która powstanie również w Poznaniu. Za brak naklejki grozić będzie mandat.

ZIELONE NAKLEJKI

Według nowego rozporządzenia o Strefach Czystego Transportu, od 1 marca wszyscy kierowcy nieposiadający zielonych tablic rejestracyjnych, będą musieli zaopatrzyć się w specjalną zieloną naklejkę. Znajdują się na nich informacje dotyczące roku produkcji samochodu, rodzaju paliwa, jakiego używa, numer rejestracyjny, a także nazwa gminy, w jakiej pojazd jest zarejestrowany.

NIE MA STREF, BĘDĄ KARY

Naklejka powinna znaleźć się na szybie samochodu. Dzięki niej będzie możliwy wjazd do Stref Czystego Transportu, których aktualnie jednak w Polsce nie ma. Pierwsza powstanie w Krakowie w przyszłym roku. Już od marca jednak ośmiokątna nalepka będzie obowiązkowa. Jeśli kierowca nie naklei jej na szybę, będzie mógł otrzymać mandat.

JAK JE DOSTAĆ?

Przewidziana kara za jej brak to 500 złotych. Z jej posiadania zwolnieni są kierowcy z niepełnosprawnościami. Każda gmina będzie musiała opracować własne zasady wydawania naklejek. Zapytaliśmy Urząd Miasta Poznania, jak będzie wyglądać to w stolicy Wielkopolski. Na razie wiadomo, że będzie ona kosztować 5 złotych. Poznań, będąc jednym z miast mających ponad 100 tysięcy mieszkańców, będzie miał obowiązek wprowadzenia Strefy Czystego Transportu.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl