Obchody roku Pawła Edmunda Strzeleckiego

Wystawy, koncerty, spotkania czy okolicznościowa karta PEKA, to tylko niektóre z atrakcji jakie czekać będą na poznaniaków w ramach obchodów roku Pawła Edmunda Strzeleckiego. Odkrywca, badacza i filantropa pochodził z poznańskiej Głuszyny.

W październiku mija dokładnie 150 lat od śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego. To postać nieco zapomniana w naszym kraju, stąd też Rada Miasta Poznania, a także Sejm uznali rok 2023 rokiem Strzeleckiego, wielkiego podróżnika i naukowca.

Już w najbliższą niedzielę, 12 marca, odbędą się obchody 183. rocznicy zdobycia przez Strzeleckiego góry im. Tadeusza Kościuszki. Uroczystości rozpoczną się o godz. 10:00 pod pomnikiem podróżnika przy ul. Winklera 9. Pół godziny później w Zespole Szkół nr 8, który jest organizatorem uroczystości, wręczone zostaną nagrody w konkursie plastycznym „Śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego. W podróży dookoła świata”. 

W poniedziałek, 13 marca, rozpocznie się cykl „Spotkania z podróżnikami”. Pierwszym gościem specjalnym będzie pisarz Łukasz Wierzbicki, który opowie o powstającej książce „Co hrabia porabia? Listy spod Góry Kościuszki”. Pozycja ta będzie adresowana do najmłodszych. Publikacja książki opowiadającej o losach Strzeleckiego planowana jest jeszcze w tym roku. Spotkanie z jej autorem odbędzie się o  godz: 17:00 w Szkole Podstawowej nr 69 przy ulicy Winklera 8. 

To bardzo ważne, żeby dbając o dziedzictwo naszego miasta skupiać się nie tylko na zabytkach czy miejscach łączących nas z przeszłością, ale przede wszystkim na wybitych ludziach, którzy w naszym mieście się wychowali, pracowali i stąd wypłynęli na świat. Do takich osób z pewnością należał Paweł Edmund Strzelecki. – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Z okazji obchodów roku Strzeleckiego Wydawnictwo Miejskie Posnania przygotowało wystawę, składającą się z plansz tematycznych poświęconych życiu i działalności podróżnika – przede wszystkim miejscu jego urodzenia, podróżom naukowym oraz misji humanitarnej w ogarniętej klęską głodu Irlandii. Od 24 marca ekspozycję będzie można zobaczyć przy kościele św. Jakuba Większego Apostoła na Głuszynie. Latem zostanie przeniesiona do centrum Poznania, a w jesienią na Wzgórze Św. Wojciecha.  

W ramach roku Strzeleckiego Zarząd Transportu Miejskiego przygotowuje okolicznościowe karty PEKA z wizerunkiem odkrywcy oraz motywami aborygeńskimi. Będą one dostępne w ogólnej dystrybucji dla wszystkich mieszkańców. Ich premierę zaplanowano na maj. Pomysłodawcą uhonorowania podróżnika na kartach jest Rada Osiedla Głuszyna. 

Program wydarzeń przygotowała także Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, która od maja do końca października realizować będzie projekt „Dookoła świata z książką w Roku P.E. Strzeleckiego”. W jego ramach odbędą się warsztaty plastyczne i literackie skierowane do uczniów szkół średnich, konkurs fotograficzny, prezentacje książek podróżniczych i spotkania autorskie.

Bogaty życiorys słynnego podróżnika jest także tematem międzynarodowego konkursu „W duchu Strzeleckiego”. Prace można przysyłać do organizatorów w trzech kategoriach: muzycznej, plastycznej i poetyckiej, do 20 lipca. Konkurs skierowany jest do młodzieży (12-18 lat) oraz dorosłych. Na laureatów czeka 75 tys. zł oraz nagrody rzeczowe. Dla uczestników to także szansa zaprezentowania swoich talentów na skalę międzynarodową. Więcej o organizowanym przez Kosciuszko Heritage Inc. konkursie można znaleźć na stronie: https://kosciuszkoheritage.com

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl