O przemocy wobec kobiet w sporcie w Senacie

Dlaczego warto wspierać kobiety? Pod takim hasłem w Senacie RP odbyła się debata zorganizowana przez senatorów i posłów. Prof. UAM dr hab. Adam Barabasz, dr Karolina Perz, mgr Łukasz Stypa odpowiadali za sesję sport, natomiast UAM kontynuuje działania związane ze sportem kobiet. W środę odbędzie się „Babskie Granie” pod patronatem honorowym rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i patronatem sportowym Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej.

WALKA Z PRZEMOCĄ

W Warszawie przedstawiciele UAM mówili o przemocy wobec kobiet w sporcie. Przedstawiali działalność ruchów, organizacji takich jak Me Too, wzywali do wprowadzenie wydajniejszych mechanizmów zgłaszania dyskryminacji płci, upowszechniania wiedzy na temat możliwości zgłaszania dyskryminacji płci, by uzyskiwać wsparcie (na zasadzie: są też inni, nie jestem sama). Zwracali uwagę na potrzebę zlikwidowania przedawnienia w przypadku przestępstw seksualnych, przestępstwa seksualne wobec osób do 15 roku życia przedawniają się kiedy ofiara skończy 30 lat,

RÓWNE PŁACE

Przedstawiciele poznańskiej uczelni wskazywali na to, że roczne zarobki Leo Messiego to mniej więcej równowartość wynagrodzeń ponad 3200 piłkarek z najlepszych lig świata. Dodali, że roczne wynagrodzenie piłkarzy w Premier League na poziomie 2.6 mln £. Panie na poziomie najwyższej klasy rozgrywkowej w UK 18 tyś £. Zwracali uwagę na dysproporcje w płacach, z czym ma walczyć FIFA. A np. w USA ten problem jest rozwiązywany.

Naukowcy dywagowali, czy kobiety w piłce nożnej zarabiają mniej, bo przynoszą mniejsze dochody i
zapewniają mniejszą oglądalność niż mężczyźni. Zwracali uwagę, że kobieca piłka jest coraz bardziej popularna. Dowód? Turniej Finałowy MŚ w Piłce Nożnej Kobiet w 2019 roku cieszył się oglądalnością na poziomie 1,12 miliarda widzów.

BABSKIE GRANIE

Seminarium naukowo-sportowe „Babskie Granie” to kolejna inicjatywa tego rodzaju, która rozpocznie się w środę o 13 w hali sportowo-widowiskowej UAM, sala 2S1 ul. Zagajnikowa 9 w Poznaniu. Na otwarcie seminarium wystąpienie wygłosi rektor UAM prof. dr hab. Bogumiły Kaniewskiej.

Część naukowa pt.: „Kobiecy aspekt w sporcie” ma obfitować w wystąpienia, np. „Sport a społeczne konstrukcje kobiecości” czy „Sport kobiet w Islamie. Wybrane przykłady”.

Bartłomiej Najtkowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl