18 września na Kampusie Morasko w Poznaniu miała miejsce uroczysta inauguracja nowego Domu Studenckiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. To wydarzenie było krokiem naprzód w długotrwałych staraniach uczelni o zapewnienie godnych warunków zakwaterowania dla swoich studentów. Czy nowy akademik wypełni lukę po DS Jowicie?
UAM otworzył nowy dom studencki
Po latach oczekiwania, marzenie UAM-u stało się rzeczywistością. Nowy budynek, zlokalizowany na poznańskim Kampusie Morasko, oficjalnie stał się domem dla czterystu studentek i studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Rektor UAM, prof. Bogumiła Kaniewska, wyraziła swoją radość z tego historycznego momentu.
– Czekaliśmy na ten moment wiele lat, krok po kroku realizując, przyjętą blisko 20 lat temu, strategię rozwoju naszego uniwersytetu. Dziś na poznańskim Kampusie Morasko, zwanym przez wielu naukową dzielnicą Poznania, w końcu, w nowym akademiku, zamieszkają studentki i studenci. Po wielu latach rozbudowy, mamy więc w Poznaniu miasteczko studenckie z prawdziwego zdarzenia – mówiła rektor UAM, prof. Kaniewska.
Dodatkowym elementem otwarcia był list gratulacyjny od ministra edukacji i nauki, Przemysława Czarnka. Minister docenił starania Uniwersytetu w kwestii zapewnienia studentom najwyższych standardów nauki i komfortowych warunków zakwaterowania.
Sprawdź w tym temacie: UAM: remont Jowity jest możliwy, ale pieniądze musiałoby dać ministerstwo
Morasko dla studentów
Przewodnicząca Samorządu Studentów UAM, Julia Przybyłowska, w imieniu wszystkich studentów wyraziła nadzieję, że nowy akademik stanie się dogodną przestrzenią do rozwoju naukowego i kulturalnego.
– Studenci będą mogli zamieszkać w akademiku, który sprosta ich oczekiwaniom. Nie mając problemu bytowego, można więcej działać na uczelni, o wiele lepiej rozwijać się naukowo i kształcić w wybranym kierunku, albo dobierać kolejne pola do rozwoju – mówiła – Mam nadzieję, że Morasko przeżyje tę młodość razem z nami, a jako studenci wykorzystamy ten obiekt, ale i cały Kampus jak najlepiej możemy, żeby integrować życie akademickie, rozwijać naszą kulturę i czerpać z tego, co daje nam uniwersytet – dodała.
DS Meteor to pięciokondygnacyjny budynek, który oferuje miejsce dla 400 studentek i studentów. W budynku znajdują się zarówno pokoje jednoosobowe, jak i dwuosobowe z aneksem kuchennym i łazienką. Co istotne, na każdej kondygnacji znajduje się pokój przystosowany dla studentów z niepełnosprawnościami.
Parter budynku został przewidziany na cele usługowe, w tym stołówkę, klub studencki, przedszkole oraz siedzibę uniwersyteckiego Radia Meteor.
Oprócz części mieszkalnej i usługowej kompleks DS Meteor oferuje wiele udogodnień, takich jak przestronny dziedziniec z patio, boisko, kort tenisowy, stoły do gry w tenisa stołowego oraz strefę relaksu z hamakami. Wkrótce zostanie także udostępniona siłownia oraz minimarket. Cały projekt został wybrany w drodze konkursu architektonicznego i zrealizowany w ciągu niespełna trzech lat.
Czytaj też: Poznański Tydzień Równości. Prezydent Poznania: „Każdy jest tak samo ważny”