Poseł Szłapka domaga się dymisji ministra z Poznania

Adam Szłapka, czyli „jedynka” na poznańskiej liście KO do Sejmu, wezwał obecnego ministra ds. Unii Europejskiej Szymona Szynkowskiego vel Sęka do dymisji.

Szłapka podczas konferencji prasowej zażądał dymisji Szynkowskiego vel Sęka w związku z aferą wizową. Poseł stwierdził dziś w Poznaniu, że sprawa ta stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski. Wiele polskich wiz miało zostać wydanych z pominięciem procedur, za łapówki.

Kontekst europejski

Poseł KO zwracał uwagę na to, że w aferze wizowej trzeba uwzględnić kontekst europejski. Jego zdaniem jest to konieczne, ponieważ Polska jako członek Unii Europejskiej należy do strefy Schengen, w ramach niej nie obowiązują kontrole na wewnętrznych granicach Unii.

hotel dla psów w Poznaniu

O co Szłapka chce zapytać Szynkowskiego?

Przedstawiciel opozycji wyjaśnił, czego chciałby się dowiedzieć od ministra ds. Unii Europejskiej:

Czy jako minister zajmujący się sprawami europejskimi w MSZ miał świadomość olbrzymiego znaczenia dla naszego bezpieczeństwa i relacji z krajami UE i czy podjął w tej sprawie jakieś działania, czy próbował cokolwiek zrobić? powiedział dziś w Poznaniu Szłapka.

Szłapkę interesuje też to, od kiedy instytucje unijne zgłaszały Polsce zastrzeżenia, jak często to się zdarzało, jakie kraje wyraziły zaniepokojenie, kolejną kwestią byłoby pytanie ws. reperkusji dla Fronteksu, europejskiej instytucji odpowiedzialnej za szczelność granic, która działa na terenie Polski.

Poseł KO zwrócił się do MSZ

Poseł KO podczas tej konferencji zwrócił się również do MSZ o przedłożenie wykazu dokumentów, który resortowi przekazała Unia Europejska w reakcji na znaczny wzrost liczby migrantów przekraczających polską granicę wewnątrz strefy Schengen.

Czytaj także: Andrzej Duda przyjedzie do Poznania. W tym tygodniu

2

Bartłomiej Najtkowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl