Nowy psi policjant w Poznaniu. Będzie wykrywać materiały wybuchowe i narkotyki

Łącznie w poznańskiej policji pracują aktualnie 23 psy. Kolejne dwa przechodzą właśnie szkolenie. Niedługo służbę rozpocznie Frajda, która specjalizować się będzie w wykrywaniu zapachu materiałów wybuchowych i zapachu narkotyków.

NOWY FUNKCJONARIUSZ

Po 8 latach służby w poznańskiej policji pies Marysia przechodzi na zasłużoną emeryturę. Zastąpi ją Frajda, owczarek belgijski, który właśnie rozpoczął 5-miesięczne szkolenie. Jej opiekunem będzie aspirant Mateusz Kowalczyk, który od początku swojej pracy w policji wiedział, że chce pracować z psami, a pod swoją opiekę dostał również dwa inne zwierzaki – Cygana oraz Taz.

SPECJALNE ZADANIA

Frajda już podczas szkolenia będzie nawiązywać więź ze swoim nowym opiekunem. Po rozpoczęciu służby, jej zadaniem będzie wykrywanie zapachów materiałów wybuchowych, a także zapachów narkotyków. Frajda będzie jednym z 23 psów, które służą w Komendzie Miejskiej Policji w Poznaniu. Kolejne dwa czworonogi są w trakcie szkolenia.

JAK PRACUJĄ PSI POLICJANCI?

Psy policyjne specjalizują się w czterech kategoriach – patrolowo-tropiące, tropiące, do wyszukiwania narkotyków oraz do wyszukiwania materiałów wybuchowych. Najlepiej do takich ról nadają się owczarki niemieckie i holenderskie, labradory czy belgijskie malinois. Po zakończonej służbie zwykle resztę życia spędzają u boku swojego opiekuna.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl