Poznanianki i poznaniacy posadzili nowy las kieszonkowy. Dodatkowo 26 października, przywożąc odpady do jednego z gratowisk, mogą oni zdobyć sadzonkę drzewka do posadzenia we własnym ogrodzie.
Nowy las kieszonkowy posadzony został przy ulicy Hetmańskiej, przed jej skrzyżowaniem z ulicą 28 Czerwca 1956 r. Wszyscy chętni mieszkańcy mogli dołożyć swoją cegiełkę i wspólnie z przedstawicielami miasta zasadzić nowe drzewa. Posadzonych zostało 715 roślin, które stworzą niepowtarzalny ekosystem. Bo różnorodność gatunków i bioróżnorodność to główne zalety mikrolasu.
Nowy las kieszonkowy w Poznaniu
Akcja ta jest efektem ubiegłorocznego konkursu o tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu, w którym Poznań brał udział. Puchar za najefektywniejszą zbiórkę elektroodpadów trafił do innego samorządu, jednak miasto otrzymało od organizatora – Fundacji Odzyskaj Środowisko – 912 drzewek. Część z nich posadzona została w lesie kieszonkowym, a część – 600 sadzonek – będzie przekazana Zakładowi Zagospodarowania Odpadów i trafi bezpośrednio w ręce poznaniaków i poznanianek.
-Na Wildzie posadzone zostało 715 roślin – z czego połowa to drzewa wysokie i średnie – które otrzymaliśmy od Fundacja Odzyskaj Środowisko za zwycięstwo w konkursie na Polską Stolicę Recyklingu 2022 – mówił prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.
Każdy mieszkaniec, który 26 października przywiezie odpady na jedno z trzech Gratowisk, otrzyma sadzonkę drzewa. Są to m.in.: lipy, sosny, buki, klony i dęby.
Podczas akcji będzie również okazja do udziału w quizach i pogadankach o ekologii, sprawdzenia się w zakresie selektywnego zbierania odpadów, czy pogłębienia wiedzy o zieleni miejskiej. Do swoich stoisk edukacyjnych zaproszą: Wydział Gospodarki Komunalnej UMP, Zakład Zagospodarowania Odpadów, Zarząd Zieleni Miejskiej oraz Fundacja Odzyskaj Środowisko.
Dodatkowo pierwsze 250 osób, które przyniesie ze sobą elektroodpady, otrzyma w zamian wrzos do posadzenia w ogrodzie lub na balkonie.
To nie pierwsza taka inicjatywa w Poznaniu. W ubiegłym roku powstał las kieszonkowy na Wildzie.