Nowy konkurs w Poznaniu. Poznańska Nagroda Fotograficzna. Wysokie nagrody

To pierwsza edycja ogólnopolskiego, corocznego konkursu fotografii prasowej i dokumentalnej. Od 1 maja można zgłaszać swoje prace do Poznańskiej Nagrody Fotograficznej 2023. Udział mogą wziąć pełnoletni fotografowie z całego kraju. Składa się z dwóch kategorii konkursowych: poznańskiej i ogólnopolskiej.

Pierwsza edycja. Poznańska Nagroda Fotograficzna

W pierwszej kategorii Poznańskiej Nagrody Fotograficznej oceniane będą maksymalnie 30-zdjęciowe zestawy zdjęć wydarzeniowych z Poznania i aglomeracji poznańskiej. Organizatorzy czekają na opowieści będące fotograficzną syntezą współczesności stolicy Wielkopolski.

W drugiej kategorii, ogólnopolskiej oceniane będą maksymalnie 30-zdjęciowe fotoeseje, fotoreportaże lub fotodokumenty, które w tematyce lub postawie fotografa będą „czułymi narracjami” i które powstały w Polsce.

W przypadku obu kategorii zgłoszone zdjęcia muszą powstać po 2005 roku.

Prace należy nadsyłać do 4 września 2023 roku. Oceni je profesjonalne jury. Przewodniczącym pierwszej edycji jest urodzony w Poznaniu pisarz i fotograf, Filip Springer. Poza nim w składzie znaleźli się:

  • Karolina Jonderko, członkini Agencji Napo Images, laureatka prestiżowych nagród m.in. World Press Photo 2021.
  • Joanna Kinowska, fotografka, kuratorka, historyk sztuki, specjalizująca się w fotografii.
  • Monika Szewczyk-Wittek, fotoedytorka, kuratorka i autorka tekstów o fotografii.
  • Filip Ćwik, artysta wizualny poruszający się w przestrzeni fotografii, malarstwa, kolażu.
  • Maciej Nabrdalik, fotograf prestiżowej amerykańskiej agencji VII. Wielokrotnie nagradzany w polskich i międzynarodowych konkursach fotografii prasowej, w tym World Press Photo.

Czytaj też: Z pokolenia na pokolenie w Wielkopolsce. „Krawcem był już mój pradziadek”

Stworzą archiwum Poznania

Dla zwycięzców obu kategorii przewidziano nagrody finansowe w wysokości 10 tys. zł., a także publikację swoich prac w formie photobooka. W marcu 2024 roku powstanie wystawa złożona z nagrodzonych i wyróżnionych zestawów.

Organizatorzy pragną, aby nowy konkurs stał się jednym z najważniejszych konkursów fotograficznych w Polsce, a także poznańską kolekcją dokumentującą życie codziennie, przemiany społeczne i ekonomiczne w Polsce.

Organizatorami Poznańskiej Nagrody Fotograficznej 2023 jest Wydawnictwo Miejskie Posnania. Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak objął wydarzenie honorowym patronatem.

Więcej o nagrodzie na: www.pnf.poznan.pl.

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl