Nowy kierunek na UAM. Drugi w Poznaniu poświęcony ochronie klimatu

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu otwiera nowy kierunek o nazwie „hydrologia, meteorologia i klimatologia”. Jak informuje uczelnia, jego powstanie to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku pracy na absolwentów posiadających zaawansowaną wiedzę, umiejętności i kompetencje dotyczące problemów związanych ze współczesnym kryzysem klimatycznym. W zeszłym roku kierunek o tym samym założeniu, lecz innej nazwie („Inżynieria Ochrony Klimatu”) powstał na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

UAM ogłasza nowy kierunek o przeciwdziałaniom zmiany klimatu

„Hydrologia, meteorologia i klimatologia” ma na celu wykształcić studentów, aby potrafili m.in. dokonać oceny oddziaływań inwestycji na środowisko przyrodnicze, w szczególności w aspekcie hydrosfery i atmosfery, co jest kluczowe w postępującym kryzysie klimatycznym.

Z kolei idea powstania kierunku tłumaczona jest m.in. wzrastającą częstością groźnych zjawisk metrologicznych i hydrologicznych oraz postępującym deficytem wody w środowisku i wielu gałęziach gospodarki.

Ponadto kierunek ma stonować odpowiedź na wyzwania wynikające z polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która będzie determinować w najbliższych dziesięcioleciach działania obejmujące zarówno środowisko naturalne, jak i gospodarkę.

Zmiany klimatu są coraz bardziej zauważalne (fot. pixabay)

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu już ma kierunek związany ze zmianami klimatu

Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu uruchomiono w zeszłym roku nowy kierunek studiów – inżynieria ochrony klimatu. Jak informowała wówczas uczelnia: „Zmiana klimatu dotyka wielu obszarów życia, dlatego kształcenie na nowym kierunku, stworzonym na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej, ma wieloaspektowy i integrujący charakter”.

Studenci tego kierunku zdobywają wiedzę w zakresie wpływu zmiany klimatu na takie dziedziny życia jak: rolnictwo, leśnictwo, energetyka czy gospodarka wodna terenów zurbanizowanych i pozamiejskich.

W programie znajdują się takie zagadnienia jak: przyczyny zmian klimatycznych oraz ich wpływ na gospodarkę, środowisko i społeczeństwo zarówno w skali lokalnej, jak i globalnej.

Ponadto strategia i sposoby przeciwdziałania dalszym zmianom klimatu, zasady gospodarki rolnej i leśnej oraz podstawy ich funkcjonowania w warunkach zmieniającego się klimatu, biologiczne, biotechniczne i techniczne działania zmniejszające negatywne skutki zmian klimatycznych.

W tym odnawialne źródła energii, czy ekologiczne budownictwo oraz efektywne gospodarowanie i zarządzanie zasobami środowiska, w tym zasobami wodnymi w miastach i w krajobrazie rolniczym.

– W erze wysiłków związanych z przeciwdziałaniem zmianie klimatu oraz adaptacją do nowej sytuacji potrzebni są fachowcy, którzy będą umieli zidentyfikować zagrożenia oraz umieścić je w kontekście globalnych działań na rzecz ochrony środowiska. Należy tu wspomnieć o Europejskim Zielonym Ładzie, który w perspektywie najbliższych dziesięcioleci będzie kształtować rozwój Polski, a do realizacji celów wyznaczonych przez ten program niezbędna jest szeroka wiedza teoretyczna i praktyczna, którą dysponować będą nasi absolwenci – tłumaczył prof. Chojnicki

Czytaj też: Sprzedaż Jowity w Poznaniu. Będzie za to nowy akademik

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl