Nowoczesna chce przywrócenia handlu w niedziele

O przepisach dotyczących zakazu handlu w niedziele PiS zadecydował już w 2017 roku. Od 2020 roku jest on niemal całkowity i nie obejmuje tylko 7 niedziel w roku, a ostatnia z nich w 2022 r. przypadła właśnie na 18 grudnia. O przywróceniu handlu w niedzielę mówił dziś poseł Adam Szłapka i Michał Przybylak z Nowoczesnej.

Nowoczesna chce przywrócić handel w niedzielę 

Jak podkreślił poseł Adam Szłpaka, zniesienie zakazu handlu w niedziele to jeden z postulatów programu Nowoczesnej „Wolność i Dobrobyt”. Według przedstawicieli partii zakaz handlu jest ingerencją w wolny rynek, ograniczeniem wolności gospodarczej i prawa przedsiębiorstw do działania

Domagamy się zniesienia zakazu handlu w niedziele. Każde przedsiębiorstwo samo powinno podejmować decyzje jak i kiedy działa, nie potrzebuje do tego regulacji państwa – mówił poseł Adam Szłapka.

Pracować w niedziele będą tylko ci, którzy wyrażą chęć

Członkowie Nowoczesnej rekomendują, by zmiana ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, była połączona z zagwarantowaniem pracownikom wyższej stawki za pracę w te dni oraz możliwości wyboru czy chcą w niedzielę podjąć tę pracę.

W ten sposób osiągniemy kompromis uwalniający handel z zapewnieniem komfortu pracy pracownikom – dodał Szłapka.

Sklepowe absurdy

Szef Poznańskiej Nowoczesnej, Michał Przybylak zaznaczył, że tak restrykcyjny zakaz handlu w niedzielę jak w Polsce obowiązuje jeszcze tylko w dwóch innych krajach Unii Europejskiej. Z tego powodu w Polsce jesteśmy świadkami wielu absurdów – na przykład sklepów udających czytelnie, by działać.

Domagamy się takich samych praw kupujących i przedsiębiorców. Nie rozumiem dlaczego sklepy, przedsiębiorcy, którzy chcą działać, płacić podatki i dawać pracę muszą w niedziele udawać czytelnie. To absurd, z którym należy skończyć, ale też przykład na determinację przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić działalność w niedzielę – powiedział Michał Przybylak, ekonomista Nowoczesnej.

Według Nowoczesnej to zmiana na korzyść społeczeństwa

Zdaniem polityków Nowoczesnej zniesienie zakazu handlu w niedziele to większa swoboda dla konsumentów, którzy mogą zrobić zakupy wtedy, kiedy chcą oraz więcej miejsc pracy. Ponadto to poprawa standardu funkcjonowania małych sklepów, które obecnie nie mogą zatrudniać pracowników w niedziele, a także odciążenie pracowników i sklepów w pozostałe dni poprzez przeniesienie części ruchu na niedziele.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl