Wczoraj pisaliśmy o kitance lisiej, która przyjechała do poznańskiego ZOO z Łodzi. Okazało się, że w podróży nie była sama. Do ogrodu zoologicznego przybył z nią bowiem… kanguroszczurnik pędzloogonowy.
Skąd są kanguroszczurniki?
Naturalnym obszarem występowania tego zwierzęcia jest Australia — tak samo zresztą jest w przypadku kitanki. Kanguroszczurnik to także torbacz. Samice tego gatunku rodzą po jednym młodym. Ich rozwój ma dalej miejsce w brzuchu mamy. Kanguroszczurniki zamieszkują Pawilon Zwierząt Nocnych.
Czym żywi się kanguroszczurnik?
Ciekawostką jest to, że kanguroszczurniki bardzo lubią grzyby, to w zasadzie główny składnik ich diety. W przeciwieństwie do ludzi ten gatunek zwierzęcia nie ma problemu z trawieniem grzybów. Jest to zasługa bakterii mieszkających w ich żołądkach. Nie jedzą za to zielonych części roślin i nie piją wody. W ich jadłospisie za to czasem można znaleźć nasiona i owady.
Kanguroszczurnik — gatunek zagrożony wyginięciem
Kanguroszczurnik pędzloogonowy to gatunek zagrożony wyginięciem. Liczebność populacji tych zwierząt na wolności zmniejszyła się o aż 95%. Zwierzęta te niechętnie wędrują, słabo przystosowują się do zmian. Kanguroszczurników jest coraz mniej przez pożary obszarów, na których mieszkają, a także przez działalność człowieka.
Okres godowy kanguroszczurników pędzloogonowych
Interesującym faktem jest styl życia samców tego gatunku. Akceptują oni swoje partnerki wyłącznie podczas krótkiego okresu godowego. Po zapłodnieniu idą w tzw. swoją stronę. Jak to zabawnie napisali opiekunowie zwierząt z ZOO, kanguroszczurniki „nie chodzą po randce na piwo lub mecz, tylko po prostu na grzyby”.