Nowe stanowisko w Akademii Lecha Poznań. Obejmie je doświadczony Amerykanin

Akademia Lecha Poznań utworzyła nowe stanowiska koordynatora przygotowania fizycznego. Objął je Brandon Moran, specjalista z ponad 20-letnim doświadczeniem. W przeszłości był odpowiedzialny za rozwój zawodników w występującym w Major League Soccer (MLS) Seattle Sounders FC.

W czwartek, 9 listopada Akademia Lecha Poznań poinformowała o utworzeniu nowego stanowiska. Koordynatorem przygotowania fizycznego młodych lechitów został Brandon Moran. – Obserwując trendy w światowej piłce na najwyższym poziomie, dostrzegamy rosnące znaczenie przygotowania motorycznego oraz fizycznego. Dlatego też podjęliśmy szereg działań mających na celu jak najbardziej kompleksową opiekę nad tym aspektem, a jednym z najbardziej istotnych z nich jest zatrudnienie fachowca w swojej dziedzinie, jakim jest Brandon Moran – wyjaśnił dyrektor klubowej akademii, Marcin Wróbel.

Odpowiedzialni za klubową akademię podkreślają coraz większe znaczenie przygotowania motorycznego oraz fizycznego we współczesnej piłce. – Widzimy doskonale na podstawie rozmaitych delegacji, rozmów i spotkań z przedstawicielami Benfiki, Sportingu, Alkmaar bądź angielskich klubów, że czynnik przygotowania do szeroko rozumianego wysiłku fizycznego będzie miał w kolejnych latach kluczowe znaczenie dla charakteru piłki nożnej. Aspekt szybkości czy siły w ligach wyżej notowanych od polskiej stał się ich absolutną domeną, a piłkarze w nich rywalizujący przekraczają na tych polach kolejne bariery. Sami przygotowywaliśmy się do tych zmian od dłuższego czasu i dążąc do dalszego rozwoju jako klub, również czynimy w tym obszarze kolejne, konkretne kroki – zaznaczył Wróbel.

Amerykanin z doświadczeniem z MLS

Tym samym, po raz pierwszy, wszystkie cztery drużyny wronieckiej części Akademii Lecha Poznań posiadają w swoich sztabach dedykowanych im trenerów przygotowania motorycznego, a koordynatorem całego tego obszaru został Amerykanin Brandon Moran. To specjalista z ponaddwudziestoletnim doświadczeniem w futbolu w różnych funkcjach, który w ostatnim czasie pełnił rolę szefa działu odpowiedzialnego za rozwój zawodników (ang. Head of Developmental Performance) w występującym w Major League Soccer Seattle Sounders FC.

W swoim kraju cieszy się opinią eksperta w pracy z młodymi zawodnikami w różnych kategoriach wiekowych, łącznie z wprowadzaniem ich do piłki seniorskiej i odpowiednim przygotowaniem do wiążących się z nią wymaganiami. A trzeba przy tym pamiętać, że w zakresie przygotowania motorycznego i fizycznego w różnych dyscyplinach to właśnie Stany Zjednoczone są obecnie w sporcie jednym z największych prekursorów oraz innowatorów.

W Kolejorzu będzie odpowiedzialny nie tylko za unifikację procesów z zakresu przygotowania motorycznego i fizycznego oraz ich implementację w najstarszych grupach młodzieżowych. Czeka go ścisła współpraca z wicedyrektorami akademii do spraw szkolenia i rozwoju trenerów, Amilcarem Carvalho oraz Mariuszem Rumakiem w celu wypracowania jak największej spójności pomiędzy powyższymi aspektami, a klubową filozofią i modelem gry.

– Oprócz swojego bogatego doświadczenia Brandona cechuje ogromna chęć rozwoju oraz otwartość na nowe rozwiązania. Dlatego oprócz swojej funkcji koordynatora przygotowania fizycznego w akademii będzie on regularnie odwiedzał także Poznań, gdzie otrzyma możliwość współpracy z naszą pierwszą drużyną oraz klubowym działem naukowym – dodał Wróbel.

Zobacz też: Lech Poznań zaprasza kibiców na trening. Przewidziano nagrodę

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl