Można już zwiedzać muzeum historii ZOO i Lwa. Wystawa dostępna jest dla zwiedzających w Starym Zoo w Poznaniu.
Muzeum powstało z inicjatywy samych mieszkańców, w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Budynek Starego ZOO został gruntownie wyremontowany i przystosowany do współczesnych standardów. Oprócz wystawy przygotowana została sala, która posłuży do przeprowadzania zajęć dydaktycznych. Ponieważ samo muzeum mieści się w budynku gdzie kiedyś mieszkały lwy, będzie można również wejść do klatek, gdzie kiedyś mieszkały te dumne zwierzęta. Na wystawa oprócz eksponatów, można zobaczyć także historię poznańskiego ZOO uchwyconą w kadrze obiektywu.
Zdjęcia pochodzą z naszych własnych zasobów lub otrzymaliśmy je od sympatyków Zoo, przy okazji obchodów kolejnych rocznic. Dzięki wielopokoleniowej tradycji robienia sobie „zdjęcia z wilkiem” powstał ogromny kolaż. Historię poznańskiego zoo i jego mieszkańców poznawać można samodzielnie, dzięki ogromnym ekranom dotykowym, zawierającym opisy do czytania lub słuchania, w wersji dla odbiorców dorosłych lub dla dzieci – tłumaczy Małgorzata Chodyła, rzeczniczka Zoo.
Obejrzeć też będzie można stare bilety, tabliczki i inne pamiątki związane z ogrodem zoologicznym, który ma już w Poznaniu ponad 150 lat historii. Nie brakuje jednak też zupełnie nowych eksponatów. Zwiedzający będą mogli zobaczyć między innymi syntetycznie wytworzonego lamparta. Model był rekwizytem do kręconego na terenie starego ZOO filmu „Lampart z Ankary”, tytuł czeka jeszcze na swoją premierę, samego lamparta można zobaczyć już teraz.
Na zwiedzanie należy się umówić, w tym momencie możliwe jest bowiem tylko w obecności przewodnika. Ograniczenie zostało wprowadzone przez pandemię. Po zniesieniu obostrzeń muzeum będzie czynne w godzinach otwarcia starego zoo, czyli od godziny 9 do 16 zimą, latem zaś do 19. Poznaniacy nie muszą płacić za bilet wstępu.