„Naukowczynie. Pierwsze kobiece kariery uniwersyteckie w Poznaniu” – wystawa

11 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w nauce. Do 8 marca 2022 w Poznaniu możemy obejrzeć wystawę o pierwszych naukowczyniach.

 

Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce został został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Obchody mają na celu uznanie kluczowej roli, jaką odgrywają kobiety i dziewczęta w środowiskach naukowych i technologicznych. Święto jest szczególną okazją do rozmów o znanych kobietach, które o swoją karierę i pozycję w świecie naukowców musiały walczyć. Z tej okazji warto przypomnieć o wystawie, którą do 8 marca 2022 możemy odwiedzić w Bramie Poznania.

Wystawa o naukowczyniach

W Galerii Śluza od jesieni dostępna jest wystawa „Naukowczynie. Pierwsze kobiece kariery uniwersyteckie w Poznaniu”. Przedstawia sylwetki 11 niezwykłych kobiet. Kobiet, które w swoich czasach nie bały się przecierać uniwersyteckich szlaków i swoją determinacją udowodniły, że płeć nie jest wyznacznikiem naukowych osiągnięć. Odnosiły znaczące sukcesy w różnych dziedzinach, a każda z nich na pewnym etapie życia była związana z Uniwersytetem Poznańskim – pierwszą poznańską uczelnią wyższą.

Michalina Stefanowska, Ludwika Dobrzyńska-Rybicka, Anna Gruszecka, Helena Gajewska, Eugenia Piasecka-Zeylandowa, Mieczysława Ruxerówna, Bożena Stelmachowska, Lidia Seipelt-Lawęcka, Zofia Małaczyńska-Suchcitzowa, Wisława Knapowska i Helena Szafranówna– to właśnie o nich możemy się dowiedzieć dzięki wystawie.

Poprzez biografie bohaterek, możemy poznać wyzwania, z którymi musiały mierzyć się naukowczynie na przełomie XIX i XX wieku oraz w Dwudziestoleciu Międzywojennym.

Ekspozycja jest również dostępna w języku angielskim.

 

źródło: bramapoznania.pl

fot. Łukasz Gdak/PCD

 

Warsztaty rodzinne

Wystawa to jednak nie wszystko, co oferuje Brama Poznania. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w Nauce, we współpracy z fundacją Kosmos dla Dziewczynek, organizowane są rodzinne warsztaty, pt. „Superbohaterki”.

Podczas warsztatów, uczestnicy poznają 11 wyjątkowych kobiet z bliższej i dalszej historii Polski. Zastanowią się, która jest im szczególnie bliska: agentka, himalaistka, malarka, wynalazczyni, biolożka, pisarka, aktorka, kolekcjonerka, astronomka, władczyni, a może chemiczka? Razem wybiorą swoją superbohaterkę.

 

Warsztaty będą dla Was okazją do wspólnej, dobrej zabawy. Jednak cele, które za nimi stoją są poważne i istotne:
– W szkolnych podręcznikach brakuje różnorodnych wzorców kobiecych, a patronami 90 % szkół podstawowych w Polsce są mężczyźni!
Dzieci potrzebują pełnego obrazu świata – z jego historią i kulturą – w którym KOBIETY I MĘŻCZYŹNI, DZIEWCZYNKI I CHŁOPCY są na równi obecne i obecni.
– Ma to ogromne znaczenie dla dziewczynek, które często nie mają okazji poznawać pozytywnych kobiecych wzorów do naśladowania, A posiadanie takich wzorów jest niezmiernie ważne przy myśleniu o swojej przyszłościczytamy na facebookowym wydarzeniu.
W warsztatach mogą wziąć udział dzieci w wieku od 9 do 13 lat, wraz z dorosłymi opiekunami. Wstęp bezpłatny, natomiast liczba miejsc jest ograniczona.
Więcej informacji – TUTAJ

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl