Ulica Słowackiego na poznańskich Jeżycach przeszła metamorfozę, która zrealizowała marzenia dzieci. Dzięki wspólnym działaniom przestrzeń odnowiono: wprowadzono zieleń i wykorzystano „drogal”, aby ubogacić kolorystycznie chodnik.
Prace nad nowym wyglądem ulicy Słowackiego rozpoczęły się w 2021 roku z inicjatywy Rady Osiedla Jeżyce. Wówczas uczniowie Szkoły Podstawowej nr 36 zostali zapytani o to, jak wyobrażają sobie ulicę po remoncie. Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania powiedział, że opinie dzieci były ważne, gdyż to właśnie najmłodsi najczęściej korzystają z tej przestrzeni. W wyniku konsultacji powstały prace plastyczne, a na nich wizerunek szerokiego chodnika, zieleni i kolorowych elementów. Projektanci postanowili się tym zainspirować.
– Zmiany na tej ulicy, czyli wprowadzenie dodatkowej zieleni oraz uspokojenie przestrzeni przed szkołą wpłynęły na poprawę bezpieczeństwa dzieci, a to jest stałym priorytetem dla władz miasta. Pojawiły się także geometryczne wzory, które upiększają okolicę, zgodnie z sugestiami uczniów. Każdy mieszkaniec naszego miasta, niezależnie od wieku, może aktywnie dbać o swoją najbliższą okolicę, w tym również dzieci z pobliskich szkół. Pokazujemy, że możemy realizować inicjatywy zmieniające naszą przestrzeń, wystarczy tylko chcieć i stworzyć koalicję zaangażowanych osób – powiedział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
W 2022 roku przeprowadzono warsztaty projektowe, w których uczestniczyły trzy klasy szkoły podstawowej. Dzieci przy wsparciu architektów ze Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) tworzyły wizje idealnej ulicy. Korzystały z programów komputerowych, rysowały makiety oraz budowały modele z klocków LEGO. W pracach brały udział również miejskie instytucje, takie jak Zarząd Dróg Miejskich i Miejski Inżynier Ruchu. Pomysły wypracowane przez dzieci zostały uwzględnione w finalnych planach zmian na ul. Słowackiego.
– Dla najmłodszych stworzyliśmy warsztaty oparte na budowaniu modeli z klocków LEGO, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Starsze dzieci miały zajęcia rysunkowe, a dla najstarszych klas przygotowaliśmy warsztaty z tworzenia trójwymiarowego modelu ulicy, na której pracowaliśmy. Razem z dziećmi szukaliśmy pomysłów na to, jak ta przestrzeń mogłaby wyglądać, a następnie przenosiliśmy te idee na konkretne projekty, co pozwoliło od razu zobaczyć efekty naszych działań – powiedział Michał Bekas ze Stowarzyszenia Architektów Polskich, oddział w Poznaniu.
Większe bezpieczeństwo dla dzieci
W kolejnym etapie, w 2023 roku, odbyły się warsztaty „Mood for Wood”, w których uczestniczyła międzynarodowa grupa studentów designu. Wspólnie zaprojektowali i wykonali dwa drewniane siedziska, które stanęły przed szkołą. Ostateczny remont ulicy Słowackiego przeprowadzono pod koniec 2023 roku. A ostatnie elementy, takie jak kolorowe grafiki dodano na początku bieżącego roku.
– Przed naszą szkołą powstała bezpieczna i spokojna przestrzeń. Jako osoba związana ze Szkołą Podstawową nr 36 od kilkudziesięciu lat, muszę przyznać, że takiego kompleksowego remontu i działań na tej ulicy jeszcze nie było. Szybko zapomnieliśmy o latach, kiedy w upalne dni przyklejaliśmy się do gorącego asfaltu przed szkołą. Teraz mamy nie tylko bezpieczne, ale i estetyczne otoczenie. Jeżyce zyskały nowy koloryt – powiedziała Katarzyna Czyż, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 36.
Dzięki metamorfozie ulica Słowackiego stała się bardziej przyjazna dla mieszkańców. Filip Schmidt, przewodniczący Rady Osiedla Jeżyce powiedział, że szerokie chodniki są teraz wolne od parkujących samochodów. A okolica szkoły stała się bezpieczniejsza dzięki wyniesionemu placowi, który spowalnia ruch pojazdów. Nowe nasadzenia – prawie 1900 krzewów oraz 12 drzew – poprawiły estetykę ulicy i lokalny mikroklimat.
– Historia zmian na tej ulicy zaczęła się nawet wcześniej, bo już w 2017 roku odbyły się tu pierwsze warsztaty z udziałem dzieci. To one mówiły wtedy, że chciałyby mieć tutaj staw i dorosłych chodzących na szczudłach. Choć tych pomysłów nie udało się zrealizować, to większość innych, zwłaszcza z warsztatów z 2021 roku, znalazła swoje miejsce w projekcie – powiedział Filip Schmidt, przewodniczący Rady Osiedla Jeżyce.
Koniec z dzikim parkowaniem
Piotr Libicki, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich z kolei pochwalił współpracę wszystkich zaangażowanych stron. Dzięki temu udało się zmienić zachodni fragment ul. Słowackiego. Projekt wyniósł prawie 3 miliony złotych. Sfinansowano go m.in. z wpływów ze Strefy Płatnego Parkowania oraz dzięki poprawce budżetowej radnego Łukasza Mikuły.
– Wszyscy mieliśmy różne spojrzenia, dzieci również, ale wspólnie udało nam się uzgodnić jedną wersję projektu, którą wdrożyliśmy. Ta ulica przeszła rewolucję bez rewolucji – nie zmieniliśmy jej geometrii, ale uporządkowaliśmy parkowanie, położyliśmy nowy asfalt i zrobiliśmy nowe chodniki. Najważniejszy jest jednak ten plac przed szkołą. To miejsce, które może służyć zarówno szkole, jak i radzie osiedla przy organizacji różnych wydarzeń – powiedział Piotr Libicki, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu.
Czytaj też: Tramwaje na Kraszewskiego. Nim wrócą postawią słup